Uhl Štětinovi: KSČM nevyzývá k násilí

Bývalý dlouholetý vězeň předlistopadového režimu odmítl senátorovu petici

 

PRAHA – Závěr, že nynější KSČM činí totéž co KSČ a že tím vyzývá k násilí, je zlovolný nesmysl. Napsal to redaktor Práva a člen Strany zelených Petr Uhl ve včerejším otevřeném dopise senátorovi za Stranu zelených Jaromíru Štětinovi. Ten se na Uhla obrátil s prosbou o podporu své petice Zrušme komunisty.

Štětina stojí v Senátu u zrodu zákonné úpravy, která by zakazovala – pod trestem odnětí svobody – používání slova „komunistický“ v názvech a programech politických stran.

„Nebyl jsem nikdy v KSČ ani v KSČM a k dnešnímu programu i praxi KSČM mám četné výhrady, hlavně k prvkům germanofobního a eurofobního národovectví a kvůli tomu, že se tato strana za 15 let nepokusila o analýzu stalinismu a normalizace. Ale žádné výzvy nebo sympatie k násilí, rasismu či potlačování práv a svobod občanů ani k odstraňování demokratického pořádku lidských práv v programu ani v praxi KSČM nenacházím. Nejsem sám, nikdo dosud na takové jevy konkrétně nepoukázal,“ napsal Uhl.

Uhl Štětinovi připomíná, že byl za organizovaný a cílevědomý odpor proti komunistické normalizaci a předlistopadovému režimu v letech 1969-1989 celkem devět let vězněn, a proto se zajímá o minulost svých spoluobčanů, „zvláště těch, kteří dnes chtějí nějak mimosoudně trestat, lustrovat, vylučovat nebo jinak se vyrovnávat se svou minulostí“.

 

„Potřebujete se vyrovnat se svou minulostí“

 

„V době, kdy jsem byl ve vězení, jste Vy, pane Štětino, jako účastník mnoha dobrodružných vodáckých expedic ve světě sjížděl různé řeky ve světě, jezdil i do SSSR a působil v letech 1978-79, kdy Chartu 1977 stíhala nejtvrdší perzekuce a státní moc inscenovala s námi soudní proces, jako prospektor v Íránu. Chápu, že se potřebujete vyrovnat se svou minulostí. Nechápu ale, proč k podpoře petice za toto vyrovnání vyzýváte mne,“ napsal Uhl.

Podle svých slov si nemyslí, že komunisté v naší zemi jsou stejným ohrožením demokracie, jako byli kdysi nacisté, jak uvádí Štětina v petici. „Naopak si myslím, že demokracii v naší zemi – a také kdekoliv jinde – vždy ohrožovali a ohrožují ti, kdo zakazovali nebo chtěli zrušit nějaké náboženství, víru či nevíru, národnost, rasu, společenskou třídu nebo zakázat mírumilovné, tedy násilí či diskriminaci nepropagující politické či filozofické postoje, ať už tyto zákazy a postihy směřovaly vůči nějaké církvi a duchovenstvu, kulakům a buržoazii, nebo třeba jen český národ zrazujícím liberálům za druhé republiky v letech 1938-1939 nebo později proti skautu,“ uvedl Uhl ve svém otevřeném dopise. Na závěr píše, že Štětinova iniciativa je mu o to nepříjemnější, že ten je v Senátu za zelené. „Jsem členem Strany zelených už více než dva roky a obávám se, že zjevná protiústavnost a protiprávnost Vaší petice a návrhu na novou zákonnou iniciativu, postihující užívání slova ,komunistický‘, může tuto stranu u veřejnosti poškodit,“ uvedl Uhl.

Štětina ČTK řekl, že ústavnost petice a snahy o změnu trestního zákona by měli posoudit zákonodárci a obyvatelé ČR. Připomínkou jeho cest do bývalé SSSR se podle něj Uhl asi snaží naznačit, že byl ve spojení s nějakými „nekalými lidmi“.

Senátor dodal, že jeho cesty do SSSR byly sportovní. „Později jsem tam jezdil jako filmař a jako aktivista a dlouhá léta, vlastně celou druhou polovinu 80. let, jsem těch cest využíval ke spojení s předními ruskými disidenty, k transportu psaných materiálů, filmových materiálů a informací,“ uvedl.