Udivuje mě prolhanost PL.cz, vzkázal Jaromír Štětina. A jal se vysvětlovat, jak je to s jeho údajným agentstvím

parlamentnilisty.cz
21. srpna 2015, autor: mp, foto: Hans Štembera.

Europoslanec Jaromír Štětina (TOP 09) se na sociální síti Facebook velmi důrazně ohradil proti článku Michala Semína. Ten Štětinu obvinil, že prakticky celý život zůstal věrný myšlenkám socialismu, jen dříve jezdil do Moskvy a dnes putuje do Bruselu. Někdejší senátor a dnes europoslanec si podobná tvrzení rozhodně nenechává líbit. Zdůrazňuje, že nikdy nespolupracoval s StB.

Už v roce 2010 Jaromír Štětina vyvracel lži, že byl komunistickým agentem, ale jak se zdá, žije tato lež dál i po pěti letech. Europoslanec proto uznal za vhodné znovu podat vysvětlení k tomu, co tvrdí publicista Michal Semín v textu pro server Petra Hájka Protiproud. Jen je třeba dodat, že v původním textu se objevuje rok 1910.

„Byl jsem vyslýchán Státní bezpečností v souvislosti se svou disidentskou činností čtyřikrát. Dvakrát v roce 1977, jednou v roce 1987 a jednou v roce 1989. Obě zatčení v roce 1977 souvisela s mou prací v KPSP (Konspirativní překladatelská skupina Praha). Dvakrát mě nutili na předepsaném formuláři podepsat vázací akt. Dvakrát jsem odmítl formulář vázacího aktu podepsat a nikdy jsem ho nepodepsal,“ konstatoval Štětina.

Je prý sice pravda, že v dubnu roku 1977 podepsal papír, na němž stálo, že jako československý státní občan pomůže StB proti cizím státním příslišníkům, ale v praxi tento závazek nikdy nenaplnil. Listinu podepsal jen proto, aby uchránil své spolupracovníky – disidenty včetně svého otce, což se také v důležitém okamžiku podařilo. V pozdějších letech prý čelil nátlaku Státní bezpečnosti, ale odolal a je na to pyšný.

„Státní bezpečnost mě v sedmdesátých letech registrovala jako prověřovanou osobu, od roku 1984 jako nepřátelskou osobu. Nebyl jsem registrován ani jako agent, ani jako kandidát na agenta, důvěrník, kandidát tajné spolupráce, kandidát informátora, ani v jakékoliv jiné kategorii skutečné či předpokládané spolupráce, protože jsem spolupráci striktně odmítl a StB věděla, že mě k ní nepřinutí. Vyplývá to ze samotných materiálů StB,“ pokračoval v popisu stavu věcí politik.

Štětina doslova napsal:

Udivuje mne prolhanost ParlamentníchListů.cz a onoho pana Semína. Nevíte, kdo to je, ten pán?

Jen tak poránu. Před pár lety (1910) jsem uveřejnil reakci na útoky trollů KSČM a trollů prokremelských a jejich epigonů. Protože je to nepřestalo bavit, zveřejňuji z archivu znovu:

NIKDY JSEM NESPOLUPRACOVAL S StB
Tisková zpráva senátora Jaromíra Štětiny
V posledních dnech se na internetu objevují nepravdivé informace, že jsem údajně spolupracoval s StB. Tato tvrzení jsou v rozporu s fakty:
Byl jsem vyslýchán Státní bezpečností v souvislosti se svou disidentskou činností čtyřikrát. Dvakrát v roce 1977, jednou v roce 1987 a jednou v roce 1989. Obě zatčení v roce 1977 souvisela s mou prací v KPSP (Konspirativní překladatelská skupina Praha). Dvakrát mne nutili na předepsaném formuláři podepsat vázací akt. Dvakrát jsem odmítl formulář vázacího aktu podepsat a nikdy jsem ho nepodepsal. Při mém zatčení a zatčení některých členů KPSP v souvislosti s rozmnožováním a překlady Charty 77 v dubnu 1977 hrozilo, že bude zatčena většina členů KPSP včetně mého otce. Proto jsem při výslechu udělal vše, abych tomu zabránil. Nebylo nic potupného ani nemorálního při výslechu lhát estébákům. Napsal jsem z vlastní iniciativy na kus papíru, aniž by mne k tomu StB jakkoliv nutila, zápis znění: „Jako čsl. státní příslušník z vlastních pohnutek se zavazuji spolupracovat s orgány StB proti nepřátelům naší vlasti v zahraničí.“ Tento zápis jsem podepsal. Zápisem skončil desetihodinový výslech a byl jsem propuštěn. Tím jsme získali několik cenných hodin k likvidaci listinných materiálů KPSP a pro varování ostatních členů skupiny. Trik s nabídkou spolupráce zachránil řadu lidí včetně mého otce. Někteří byli sice předvedeni k výslechu, ale nic jim StB nemohla prokázat. Nikdy jsem s StB ani s její kontrarozvědkou nespolupracoval a jsem na to pyšný. Nebylo to lehké odmítnout, ale odmítl jsem. Státní bezpečnost mne v sedmdesátých letech registrovala jako prověřovanou osobu, od roku 1984 jako nepřátelskou osobu. Nebyl jsem registrován ani jako agent, ani jako kandidát na agenta, důvěrník, kandidát tajné spolupráce, kandidát informátora, ani v jakékoliv jiné kategorii skutečné či předpokládané spolupráce, protože jsem spolupráci striktně odmítl a StB věděla, že mne k ní nepřinutí. Vyplývá to ze samotných materiálů StB. Pro podrobnosti odkazuji na své internetové stránky www.jaromirstetina.cz, zejména na oddíl Životopis, který jsem vyvěsil, i s detailním popisem útoků StB proti mně, na své stránky zhruba před dvěma lety.

Jaromír Štětina
senátor
V Praze dne 18. ledna 2010
kontakt: Pavla Hájková, asistentka a tisková mluvčí, tel. 776 742 420
Na tomto místě najdete kompletní materiály, které vedla Státní bezpečnost na Jaromíra Štětinu v roce 1977.
http://www.jaromirstetina.cz/…/senator-stetina-byl-obvinen-… .
Registr svazků StB dokazuje, že Jaromír Štětina nebyl nikdy veden v jakékoliv kategorii očekávaného či stávajícího spolupracovníka:
Tyto materiály jsou důkazem, že Jaromír Štětina nikdy nespolupracoval s StB a tvrzení kolující na internetu nejsou pravdivá.
Struktura materiálů je zajímavá a všechny materiály jsou pravé, žádný z nich není podvrh, který by snad někdo vložil do spisu. Materiály také svědčí o tom, že je nutné, aby badatelé v archivech StB posuzovali svazky s odbornou erudicí. Ve spisu Jaromíra Štětiny je zde dobrý příklad úmyslného překroucení či chyby v zápisu. Uvádí se tam, že Jaromír Štětina jmenoval několik svých spolupracovníků jako osoby, které by mohly rozšiřovat Chartu 77. Je obecně známou věcí, že StB spolupracovala s tzv. kádrovými odděleními firem, v nichž pracovaly vyslýchané osoby. Při prvním dubnovém výslechu v roce 1977 to důstojníci StB Jaromíru Štětinovi sdělili. Ptali se, zda lidé uvedených jmen, které jim sdělilo kádrové oddělení firmy Geoindustria, pracují s Jaromírem Štětinou v jedné místnosti. Jaromír Štětina potvrdil, že ano. V rozporu s formulací StB nikoho nejmenoval.