Účastníci CzechTeku chtějí podat stížnost k štrasburskému soudu

PRAHA 30. července (ČTK) – Účastníci technoparty CzechTek v Mlýnci na Tachovsku chtějí kvůli policejnímu zásahu podat stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Uspořádají také sbírku na svoji právní ochranu, informoval ČTK jeden z účastníků dnešní akce Michal Klodner. V Mlýnci jsou po policejním zákroku zřejmě desítky zraněných.

 

Zákrok kritizoval i senátor Jaromír Štětina zvolený za Stranu zelených. „Zásah policie je neadekvátní, protizákonný a svědčí o tom, že komunistické metody řešit problémy použitím síly u nás dosud nevymizely,“ sdělil ČTK Štětina.

 

Policie podle Klodnera spustila bezprecedentní a neadekvátní zásah se záměrem způsobit zranění. Navíc dezinformovala veřejnost, když tvrdila, že majitel odvolal souhlas s konáním technoparty, míní Klodner. Policisté podle něj také bez důvodu blokovali dálnici D5 a další cesty, aniž uzavírku v souladu se zákonem týden dopředu ohlásili.

 

Organizátoři CzechTeku si sice pronajali louku, ale majitelé okolních pozemků, tedy luk, po kterých technaři přijíždějí na pronajaté místo, na ně podali trestní oznámení. Poté situaci posoudil státní zástupce společně se soudním znalcem, kteří podle policie dospěli k názoru, že příznivci techna spáchali trestný čin poškozování cizí věci.

 

khj jpt