U vystěhovaných rodin se střídají návštěvy

Vsetín – U barevných plechových domů na okraji Vsetína zastavuje luxusní tmavé audi. Osádka vozu zamíří mezi skupinku romských dětí, které si hrají opodál.
Nálada romských nájemníků, které do lokality Poschla vystěhovala vsetínská radnice v čele s Jiřím Čunkem, hned klesá k bodu nula. Návštěv už tady mají za posledních šest týdnů doslova a do písmene plné zuby. „Zase další politici. Co tady pořád chtějí, vždyť nejsme žádní cvičení medvědi,“ říká Michal Duna, který už v podobných případech odmítá s lidmi komunikovat.
„Tak co, jak se tady máte,“ vstupuje mezi Romy s úsměvem profesionálního diplomata holešovský senátor Zdeněk Janalík. Odpovědi se čtveřice politiků nedočká, musí se spolehnout spíše na výklad starosty Čunka.

Dlouhý seznam návštěv

První návštěvníky v nových bytech na periferii Vsetína braly romské rodiny s úsměvem. Po měsíci je vše jinak. Justína Tulejová, jedna z nejstarších nájemnic, už raději zamyká pokaždé, když uvidí před okny někoho cizího.
„Bydlet tu nechci a nemám to tu ráda. Už tu bylo alespoň padesát novinářů a nějakých chlapů s kravatami. Všichni se ptají, jak se máme. Já jim vždycky říkám, že blbě, a noviny stejně napíšou, že se tu máme dobře,“ popisuje důchodkyně.
Výčet těch, kteří se přijeli osobně podívat, zda skutečně vsetínský starosta přestěhováním pošlapal lidská práva, by mohl sloužit jako dobrý základ pro sestavení telefonního seznamu politiků.
„Bylo zde zhruba čtyřicet starostů, ochránci lidských práv, různí aktivisté, sociologové z brněnské fakulty, senátor Štětina, jeho kolegové Pavlata, několik romských předáků, příští týden se sem chystají vysokoškoláci z Ostravy. Vůbec se rodinám nedivím, že mají návštěv plné zuby,“ míní komunitní pracovnice Daniela Cincibusová, která Romům na Poschle denně pomáhá.
Nervozitu romských rodin ještě stupňuje fakt, že většina politiků odmítla názor, že by Romové trpěli. „Je to v pořádku,“ konstatoval před odjezdem ze Vsetína Jaromír Štětina, totéž řekl isenátor Josef Pavlata. „Město našlo řešení, které mě velmi překvapilo,“ řekl.
„Tak ať si tady jsou alespoň na týden bydlet. Všude máme daleko, nedá se tu nic dělat, byty jsou malé, v zimě budeme mrznout. Pokud říkají takové nesmysly, tak ať tady raději nejezdí,“ tvrdí obyvatel Poschly Marian Tulej.