Trestání propagace komunismu

Renata FIEDLEROVÁ, redaktorka

Výslovný zákaz propagace komunismu a nacismu jako zločinných ideologií má zavést novela trestního zákona, kterou připravili senátoři z Klubu otevřené demokracieJaromír Štětina a Martin Mejstřík. V Praze ji dnes představili spolu s peticí s názvem „Zrušme komunisty“. Jak dodává zpravodaj Mikuláš Kroupa, petice chce tlačit na politiky, aby připravovanou novelu podpořili.

 

Mikuláš KROUPA, redaktor

„Nechceme zakázat Komunistickou stranu Čech a Moravy, ale zakázat propagaci komunismu,“ řekl dnes Štětina před novináři.

 

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /Klub otevřené demokracie/

Nejdřív musíme začít s tím, že budeme mít čistý stůl, a to, že vyhlašujeme tuto petici, je vlastně takové utření pobryndaného stolu.

 

Mikuláš KROUPA, redaktor

Podle platného zákona hrozí za propagaci hnutí, která směřují k potlačení práv a svobod člověka, hrozí jeden rok až pět let vězení. Navržená novela chce ale do zákona dostat přesnější vymezení trestní odpovědnosti, a to doplněním, kdo propaguje komunismus, nacismus nebo jiné podobné hnutí. V roce 1992 už jednou Ústavní soud podobný pokus smetl se stolu s tím, že není v souladu s Listinou základních práv a svobod, protože sporný pojem „komunismus“ není jasně vymezen.