Topolánek chce šetřit roli ČSSD v kauze Čunek

Vesecká popřela jakékoliv politické tlaky z dřívějška i současnosti * Paroubek: nátlak trvá už týdny

Do vyšetřování korupční kauzy vicepremiéra Jiřího Čunka vstoupil už i premiér Mirek Topolánek (ODS). V sobotním prohlášení uvedl, že je znepokojen důvody, proč byl odvolán státní zástupce Radim Obst i vyšetřovatel Milan Šošovička z Čunkova případu.
„Jsem znepokojen informacemi o porušování nezávislosti vyšetřovatelů a státních zástupců ve věci Jiřího Čunka, které vedly Nejvyšší státní zástupkyni k provedení oznámených změn. Budu požadovat důsledné vyšetření všech pochybení a případného vlivu politiků spojených s minulými vládami,“ uvedl premiér bez podrobností, ale v narážce na soc. dem., která dřívější vlády vedla.
Ta jakékoli vměšování politiků do kauzy z dřívějška i nynějška v neděli popřela.

Vesecká se chce hájit před poslanci

Vesecká v ČT odmítla kritiku, že v Čunkově případu rozhodlo Nejvyšší státní zastupitelství na popud někoho z vlády. „Cítím jako svoji povinnost se důrazně a hlasitě ohradit, že rozhodnutí Nejvyššího státního zastupitelství, ne moje, bylo učiněno na politickou objednávku, účelově nebo nezákonně,“ řekla Vesecká.
Na doplňující otázku, zda za odvoláním nestojí exministr spravedlnosti Pavel Němec, Vesecká poznamenala, že za rozhodnutím nestojí nikdo vně státního zastupitelství.
Podle Čunka je za jeho případem politická kampaň. Jejími strůjci jsou prý někteří čeští politici. „Víme o některých lidech, kteří aktivně spolupracovali na tom, aby ten případ došel tak daleko, že bych šel k soudu,“ uvedl včera v ČT.
O koho se jedná, nechtěl říci. Dodal jen, že shromažďuje důkazy, aby mohl věrohodně údajné konspirátory obvinit.
Proti Čunkovi se postavil i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (SZ), který Topolánkovi sdělil, že s obžalovaným ministrem ve vládě nebude a kdyby to nastalo, raději odejde. Čunek včera uvedl, že mu to Schwarzenberg řekl osobně již před měsícem.
Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka politický tlak na policii a státní zastupitelství „prakticky na všech stupních“ probíhá již týdny. „Jestliže se představitelé vlády vyjadřují směrem ke státnímu zastupitelství, k takzvaným podřízeným nejvyšší státní zástupkyně, tak se vytváří tlak na státní zastupitelství, to je zřejmé,“ uvedl včera Paroubek v televizi Prima.
Připomněl, že na státního zástupce tlačil senátor za Stranu zelených Jaromír Štětina. Ten tvrdí, že Obst je podezřelý, protože jeho rodina měla mít vazby na StB.
Vyměněn byl i hlavní vyšetřovatel Milan Šošovička a vyšetřování bylo převedeno na protikorupční policii v Českých Budějovicích. Příčinou mělo být, že se měl s hlavní svědkyní Marcelou Urbanovou domlouvat na výpovědích pomocí elektronické pošty.
Urbanová řekla, že je zvláštní, že ji kvůli údajným e-mailům ještě nikdo nevyšetřoval. Podle Vesecké to ale není pravda. „Je naprosto v pořádku, že se vyšetřuje, zda se někdo naboural do mailové korespondence. Mám však písemnou informaci od státního zástupce, že se tím tento měsíc zabýval.“

Foto popis| Vicepremiér Jiří Čunek přichází se svými dvěma dcerami do studia České televize.
Foto autor| Foto PRÁVO – Milan Malíček