Tisková konference ww.zrusmekomunisty.cz

Iniciativa Zrušme komunisty na půdě Senátu dnes uspořádala tiskovou konferenci. Novináře informovala o připravovaném benefičním koncertu v divadle Archa, na kterém 7. prosince vystoupí kapely Blue Effect, Kollerband, Roman Holý & Matěj Ruppert a další.

Součástí akce bude i módní přehlídka a projekce dokumentárních filmů. Výtěžek půjde na konto Konfederace politických vězňů. Na jaře roku 2006 chtějí zástupci této iniciativy uspořádat konferenci o problematice komunismu, na kterou pozvou vědce, umělce, politology i europoslance ze západní Evropy. Podporují také senátní návrh na zřízení institutu národní paměti. „Z civilizovaných zemí je Česká republika jediná, která tento institut nemá,“ řekl dnes senátor Martin Mejstřík.
Nová instituce by měla zjednodušit přístup lidí ke svazkům bývalé Státní bezpečnosti (StB), podle řady historiků je totiž nyní složitý a zdlouhavý. Ústav by veškeré písemnosti StB shromáždil na jednom místě.
Senátor Jaromír Štětina uvedl, že pod protikomunistickou petici se dosud podepsalo kolem 60.000 lidí. K informaci dnešního Práva, že se mezi jmény objevil také zfalšovaný podpis prezidenta Václava Klause, uvedl, že podobným praktikám nelze úplně zabránit. Před ním se tam prý ocitla i jména Vladimíra Iljiče Lenina či Benita Mussoliniho. Iniciativa podle něj podpisy pravidelně ověřuje a podvrhy vymazává.