Testy prokázaly škodliviny v prachu z domácnosti i kanceláří

PRAHA 3. května (ČTK) – Testy prachu, které nechala provést ekologická organizace Greenpeace, prokázaly, že zdraví škodlivé látky jsou všudypřítomné, a to jak v domácnostech, tak v kancelářích. Po vzoru Evropy nechali čeští Greenpeace analyzovat prach z jedné domácnosti, kanceláře senátora a pracoviště hlavního hygienika. Ve všech vzorcích byly prokázány toxické zpomalovače hoření, změkčovače PVC a zdraví škodlivé látky používané jako nátěry či průmyslové odmašťovače. Látky obsahují například elektronické spotřebiče, koberce, tapety a linolea.

„Jejich množství nebylo extrémně nízké, ani extrémně vysoké,“ vyhodnotil dnes na tiskové konferenci výsledek testů konzultant Greenpeace Miroslav Šuta. V každém případě je znečištění životního prostředí těmito látkami podle něj ale zbytečné, existují totiž náhrady těchto látek. Jako příklad uvedl Šuta zpomalovače hoření používané při výrobě počítačů a telefonů. Zatímco některé firmy se jich dobrovolně zřekly, jiné je stále ještě používají, i když se prokázal jejich zhoubný vliv na štítnou žlázu, potažmo na růst a vývoj.

Greenpeace sebrali vzorky v jedné domácnosti, kanceláři hlavního hygienika Michaela Víta a kanceláři senátora Jaromíra Štětiny. Nejvíc škodlivin našli v koberci kanceláře hlavního hygienika. Ten požádal Greenpeace o detailní protokoly, aby mohl nechat odborníky zvážit míru rizika. „Neříkám, že to podceňuji, ale ještě se to musí zhodnotit,“ řekl ČTK. Podotkl, že normy pro obsah škodlivin v prachu, na rozdíl třeba od vzduchu, neexistují.

Některých látek je v českých domácnostech a kancelářích více než v evropských před čtyřmi lety. Příčinu vidí Šuta v tom, že výrobci přecházejí od nejnebezpečnějších látek k jejich méně rizikovým příbuzným. Chemický průmysl se ale podle Šuty stále brání radikálním opatřením, která by si vyžádala větší náklady.

Naději na trh bez nebezpečných látek v běžně používaných výrobcích dává spotřebitelům podle Greenpeace nová chemická politika Evropské unie. Podle předpisu, který by mohl začít platit v roce 2007, by mělo být postupně během 11 let prověřeno zhruba 30.000 chemických látek používaných ve výrobě. Ty nejnebezpečnější by potom měly být vyřazeny z používání a výroby. Analýzy by ale byly podle chemického průmyslu příliš drahé, podle propočtu ekologů by za ně během 11 let zaplatil každý Evropan euro ročně.

Soňa Remešová kš