Téměř polovina lidí má komunisty za zločince

PRAHA Necelá polovina Čechů souhlasí s nedávným výrokem šéfa lidové strany Miroslava Kalouska, že komunistická strana je zločineckou organizací.
Vyplývá to z průzkumu společnosti STEM, která se ptala více než 600 lidí. S Kalouskovým názorem, že komunisté jsou zločinci, souhlasilo 46 procent respondentů, ostatní jej odmítli.
Kalousek přirovnal KSČM ke zločinecké organizaci v září na tiskové konferenci, když varoval před sbližováním sociálních demokratů a komunistů. Vysloužil si za to trestní oznámení od nového předsedy komunistické strany Vojtěcha Filipa.
Ke Kalouskovu prohlášení se později připojili senátoři Jaromír Štětina (za Stranu zelených) a Josef Pavlata (ODS), kteří prosazují zákaz propagace komunismu jako zločinné ideologie. Jejich iniciativa však nemá velkou šanci na úspěch.
S Kalouskovým výrokem se v průzkumu ztotožnily tři čtvrtiny příznivců Občanské demokratické strany a 68 procent přívrženců křesťanských demokratů.
Nesouhlas panoval hlavně u komunistů a sympatizantů ČSSD, kde dosáhl 73 procent, a také mezi staršími lidmi (nad 60 let) a mezi lidmi s nižším vzděláním.
Agentura dále zjišťovala pohled veřejnosti na změnu ve vedení KSČM. Dva z pěti lidí se podle ní domnívají, že KSČM se pod vedením nového předsedy Vojtěcha Filipa stane stranou, která bude přijatelná pro široký okruh voličů.
Ve zvýšení atraktivnosti komunistické strany více věřili lidé starší a s nižším vzděláním.

Podle analytiků agentury STEM mají názory na komunisty úzkou spojitost s věkem a dosaženým vzděláním. „Čím je člověk mladší a má vyšší vzdělání, tím častěji v přijatelnost KSČM nevěří,“ uvedl STEM.
Výzkum tak ukázal podle STEM na úzkou souvislost mezi názorem, že KSČM není zločinecká organizace, a míněním, že tato strana se pod Filipovým vedením stane široce přijatelnou.
Pokud jde o stranické sympatie, Filip vzbuzuje naděje na širší přijatelnost komunistické strany u 84 procent příznivců této strany a u více než poloviny přívrženců ČSSD.
Vojtěch Filip, o kterém se mluví jako o Grebeníčkovi s lidskou tváří, vystřídal bývalého předsedu strany ve funkci Miroslav Grebeníčka na počátku října.
Grebeníček, který stál v čele strany více než dvanáct let, rezignoval kvůli programovým neshodám ve vedení.
Komunisté ovšem podle výzkumných agentur ztrácí v posledních měsících oblibu mezi voliči.
Podle průzkumu agentury STEM by KSČM volilo 13,5 procenta voličů.
Agentura CVVM udává volební výsledek 12 procent. Podle posledních výzkumů společnosti Factum Invenio by ovšem mohli komunisté obdržet až přes dvacet procent voličských hlasů. V takovém případě by v Poslanecké sněmovně mohla bezproblémově vládnout levice.