TAKHLE TU DEMOKRACII NEVYBUDUJEME

P O Z N Á M K A

Trestní kauza místopředsedy vlády, ministra, předsedy KDU- ČSL a senátora Jiřího Čunka možná už lidi trochu nudí. Někteří novináři i z předních deníků se dokonce nechávají slyšet, že tohle téma už čtenáře moc netáhne. A že se mu budou věnovat jen v případě, pokud se o ně nepřestane zajímat opozice.
Zdánlivě jako kdyby opravdu nebylo co řešit, ať je část občanů nespokojena, nebo naopak spokojena. Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká pár hodin před předáním spisu soudu případ předala novému státnímu zástupci. A těžko si někdo mohl myslet, že si bude počínat jinak, než jak si pak skutečně počínal. Zlí jazykové se mohou jen divit, že zatímco komunistická minulost předcházejícího státního zástupce například senátorovi JiřímuŠtětinovi vadila, proti Arifu Salichovovi s podobným osudem nikdo výrazněji neprotestoval.
Nejpřekvapivější je reakce prezidenta Unie státních zástupců Petra Cigánka, který prohlásil, že Unie se shodla na tom, že se k této kauze nebude vůbec vyjadřovat. Není divu, že z ní žalobce Radim Obst, který před Salichovem Čunkovu kauzu dozoroval, spolu s dalšími svými přerovskými kolegy vystoupil. Na co jim taková stavovská organizace je?
Vsetínsko-přerovsko-ostravsko-olomoucké seskupení státních zástupců má zcela jiné představy o řešení kauzy než jihlavsko-brněnské, jehož postup dozajista nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká posvětí. Jak by také ne, když za změnou státních zástupců byla právě ona… Tvrdí-li Miroslav Kalousek, že právní kulturu zpochybňují především ti, kdo nevěří, že nejvyšší státní zastupitelství není nezávislé, tak pravdou je, že nejvíce ji deklasuje skutečnost, když jedna větev právních zástupců tvrdí něco diametrálně odlišného než druhá.
Takže si můžeme s jistou nostalgií vzpomenout na T. G. Masaryka, který byl přesvědčený o tom, že základy demokracie se ve státě dají vybudovat za půlstoletí. Naštěstí tedy na to máme dalších víc než třicet let. I tak bychom si vzhledem k existující situaci měli pospíšit.