Svoboda žádá od Minsku vysvětlení

Běloruská státní média obvinila české diplomaty, že páchají podvratnou činnost.

PRAHA Ministr zahraničí Cyril Svoboda se na včerejší pražské konferenci o Bělorusku ohradil proti tvrzení tamních úřadů, že se Česko vměšuje do vnitřních záležitostí.
Běloruská státní televize o víkendu obvinila české diplomaty v zemi, že rozšiřují agitační brožury mezi radikály, a páchají tak podvratnou činnost. Mimo jiné zaznělo, že čeští diplomaté působící v Bělorusku i české ministerstvo zahraničí porušují veškeré mezinárodní normy a že spolupracují s extremisty. Údajné agitační letáky jsou ale ve skutečnosti rezolucí OSN o situaci v oblasti lidských práv v Bělorusku. Na případ upozornily LN.
„V Minsku je hlasitá kampaň proti ČR,“ citovala ČTK Svobodu. Ten vyzval představitele běloruského režimu, aby se k záležitosti vyjádřili v českém televizním vysílání. Česko nemá s Běloruskem kvůli nedodržování lidských práv dobré vztahy. V odměřenosti se dají srovnat asi pouze vztahy Česka s Kubou. Režim v Minsku kritizuje také Evropská unie.

Propaganda před volbami

Podle diplomatů běloruská propaganda před březnovými volbami ještě sílí. „Od ledna se značně přitvrdilo. Řekl bych, že každým dnem je hůř a hůř,“ řekl LN vedoucí české diplomatické mise v Minsku Vladimír Ruml. Vincuk Viačorka z běloruského týmu včera vyjádřil obavy, že březnové prezidentské volby budou opět zmanipulovány. Oznámil, že po odvysílání reportáže o „podvratné“ činnosti Česka v Bělorusku tamní policie vtrhla do bytů disidentů a zkonfiskovala různé brožury, letáky a počítače. Některé aktivisty měla vzít do vazby.
Běloruské úřady s nevolí sledují aktivity českých politiků, kteří dlouhodobě kritizují tamní vládu. Minsk v lednu odmítl udělit víza českým senátorům Karlu Schwarzenbergovi aJaromíru Štětinovi, kteří se v Bělorusku chtěli sejít s opozičními politiky a zástupci nevládních organizací. Běloruská státní televize senátory zároveň obvinila z podvratné činnosti a podpory čečenských teroristů. Vzájemné vztahy počátkem loňska zkalilo také vyhoštění českého diplomata Pavla Křivohlavého z Minsku. Ten podle tamních úřadů