Svéráz české politiky

Sloupek

Televize Prima měla šťastnou ruku, když na nedělní polední „potlach“ pozvala Jiřího Paroubka a Jiřího Čunka. Na příbězích obou těchto mužů lze totiž dobře studovat svéráz českého politického života.
Jiřího Paroubka těsně před loňskými volbami tzv. Kubiceho zpráva ohodila smradlavým bahnem. Bez jediného důkazu, dokonce i bez náznaku nějakého důkazu, ba dokonce i bez byť jen trochu věrohodného drbu byl Paroubek představen národu jako nemrava s těsným stykem s podsvětím. Nepamatuji se, že by tuto sprostotu jediný poslanec či senátor mimo ČSSD odsoudil jako nechutnou difamaci a zneužití policie ve volebním boji. O zneužití policie nemůže být přitom pochyb, vždyť jen několik dnů předtím Mirek Topolánek v televizi veřejně šéfa ČSSD „s předstihem“ ze styků s podsvětím obvinil.
Když vprostřed týdne vydával Senát Jiřího Čunka policii, aby ho mohla stíhat pro podezření ze vzetí úplatku, senátoři Jaromír Štětina či Martin Mejstřík v roli archandělů Gabrielů tasili plamenné meče na jeho obranu. Martina Mejstříka, který přímo hovořil o policejním státě, nechávám být. Je prostšího založení, ani za rok totiž nepochopil rozdíl mezi ukřižováním a vzkříšením Krista. Ovšem senátor Štětina je z jiného fládru. Světa znalý muž, který podle svého vyjádření na pouhé bramborové razítko, které si vyrobil, cestoval do zakázaných oblastí brežněvovského Ruska. Kdyby jen CIA věděla, jak jednoduché to bylo! Tak tento muž označil podezření vůči Čunkovi za difamaci a zpolitizovaný případ, načež se poté v novinách dramaticky ptal, komu že jsme to vydali kolegu Čunka. Kým zpolitizovaný? Policií snad? Nebo starými pardály KDU-ČSL v pozadí? Buďto měl senátor Štětina mluvit konkrétně, nebo měl mlčet.
Nejhorší je, že po jednání v Senátu jako by se Čunek napil posilujícího nápoje Redbull a narostla mu křídla. Rovnou říkám, že ohavná a nehorázně hloupá. Ve vstupu do Moravcova pořadu v ČT totiž řekl, že si připadá jako v padesátých letech. Panu Čunkovi přeji, aby se už v zájmu pověsti České republiky před vzneseným obviněním očistil. Avšak jeho vyjádření o padesátých letech ho zcela diskvalifikuje pro možnost zastávat jakoukoli funkci ve vrcholné politice. Buďto je nebetyčně hloupý, nebo nebetyčně nebezpečný. Evropa dozajista ví, co to padesátá léta byla. A Jiří Čunek, místopředseda vlády a šéf jedné z parlamentních stran, tento výkal hodil na svoji zemi, na svůj stát, na policii a justici. Jak znám senátora Štětinu, s tímto by nemohl souhlasit ani on.
Nedivím se už, že drtivá většina českých občanů nepovažuje současné politiky za poctivější než předlistopadové. Ostatně soudím, že Jiří Čunek měl odstoupit spíše včera než zítra. Nebo alespoň poodstoupit, než se očistí.

Foto popis|