Švejnar půjde proti Klausovi

* Má prvních deset podpisů * KSČM ho nechce

PRAHA, 14. 12. 2007

Po více než půlroce vyjednávání se ekonom Jan Švejnar rozhodl, že bude kandidovat proti Václavu Klausovi na post prezidenta České republiky.
Švejnar dlouho váhal. Už ve středu večer ale udělal první krok – získal příslib prvních deseti volitelských hlasů, což je jakási vstupenka do volby. Nominační hlasy obdržel například od lidoveckého místopředsedy Senátu Petra Pitharta nebo předsedkyně senátního klubu sociálních demokratů Aleny Gajdůškové. »Mezi těmi prvními deseti hlasy jsou i někteří senátoři KDU-ČSL. Víc ale zatím prozrazovat nechceme,« řekla včera Švejnarova mluvčí Klára Jírovcová Pospíšilová.
Oficiální kandidaturu má Švejnar oznámit právě dnes.

Jednání s KSČM krachují

Jen několik hodin poté, co Švejnar získal první nominační hlasy, se ale objevil docela vážný problém. Švejnara prosazují zelení a velká část ČSSD. Možná až polovina lidoveckých poslanců a senátorů by mu mohla dát svůj hlas. Ale protivník Klause potřebuje také alespoň část z devětadvaceti hlasů komunistických volitelů. A ti mu je včera odmítli dát.
Nepomohlo ani přemlouvání od předsedy sociálních demokratů Jiřího Paroubka, který s lídry KSČM včera vyjednával pro Švejnara podporu. Paroubkovi nezbylo než po jednání vyjádřit naději, že komunisté ještě svůj postoj změní. Příležitostí k tomu může být sobotní ÚV KSČM. Tam by se komunisté měli definitivně rozhodnout, jestli otevřeně podpoří Klause nebo Švejnara nebo dají svým volitelům volnou ruku.
Při poslední volbě prezidenta pomohlo několik komunistických poslanců ke zvolení Klause, a to navzdory tomu, že je i tehdy žádala o pomoc levicová ČSSD.

Socialisté nejsou jednotní

Švejnar nemá zatím ale jisté ani hlasy všech sociálních demokratů. ČSSD totiž do poslední chvíle čekala na to, co řeknou komunisté a lidovci, tedy na to, jestli má Švejnar vůbec nějakou šanci.
Dnes a v sobotu o tom chce vedení ČSSD rozhodnout. Už dnes se ale ozývá proti místopředseda sociálních demokratů Zdeněk Škromach. Jan Švejnar mu nepřijde jako dost levicový kandidát.
Pokračování, str. 2

Švejnar půjde v únoru proti Klausovi
Pod Švejnarovu nominaci se podepsali zástupci všech senátorských klubů s výjimkou ODS, která stojí pevně za Klausem. Podle Aktuálně.cz se pod nominační listinu podepsali:senátor zelených Jaromír Štětina, Josef Novotný z SNK-ED, předsedkyně senátníhoklubu ČSSD Alena Gajdůšková, senátoři Soňa Paukrtová, Richard Sequens a Jiří Zlatuška z Klubu otevřené demokracie a lidovci Petr Pithart a Josef Vaculík. Zbývající dva podpisy patří sociálním demokratům.
Získat nominace pro Švejnara napříč spektrem stran byl záměr. Šlo o to, aby to vypadalo, že Švejnar je schopný získat širokou podporu. Ve skutečnosti ale zůstává favoritem Klaus.
A ve hře je i možnost, že Švejnara nakonec nepodpoří ani ČSSD. Naznačuje to Škromach, který dokonce tvrdí, že ČSSD má ještě dost času na to, aby Švejnara odmítla a našla do začátku února jiného, tentokrát »autenticky levicového« kandidáta. »Tak třeba sám Jirka Paroubek by mohl, ne?« odpověděl v nadsázce Škromach na otázku, jestli má někoho takového v záloze. Už odpověď naznačuje, že jde spíše o teorii. Škromach je navíc zatím se svým postojem osamocený.
Paroubek a část vedení strany se nicméně připravuje i na to, že se některým socialistům bude chtít volit Klause. Proto už vymýšlejí způsob, jak kontrolovat, že volitelé ČSSD skutečně volí Švejnara. Prezidentská volba přitom bude tajná.

***

Šlo o to, aby to vypadalo, že je Švejnar schopný získat širokou podporu. Favoritem ale zůstává Klaus.

Svou oficiální kandidaturu na úřad českého prezidenta má ekonom Jan Švejnar oznámit právě dnes.

Foto popis| V Senátu nezískal Jan Švejnar podpis pod nominaci jen z klubu ODS.
Foto autor| FOTO: HN – MARTIN SVOZÍLEK

O autorovi| Jan Kubita, www.ihned.cz/kubita