Svědectví zajatce na palubě

Čeští vojáci, politici i novináři nemohli odletět z Turkmenistánu. Přistáli zde navzdory zákazu

Ašchabad, Turkmenistán (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) – Čtrnáct hodin v zajetí na letišti v turkmenském Ašchabadu si vytrpěli v noci ze soboty na neděli náčelník generálního štábu české armády Pavel Štefka, jeho lidé i někteří poslanci českého parlamentu.
Letěli totiž z návštěvy Afghánistánu a cestou zpět do Česka potřebovali dočerpat palivo. Jaké však bylo jejich překvapení, když je na turkmenském letišti místo techniků „přivítali“ místní vojáci. Hned, jak letadlo s českou delegací dosedlo, přistavili k němu schůdky a posléze ho celé obklopili.
Čeští vojáci, politici i novináři pak strávili zavření na palubě dlouhých 14 hodin, než mohli vzlétnout směr Praha. Příčinou nečekaného uvěznění v jedné z nejtotalitnějších zemí bývalého sovětského bloku byl jeden fax, který si na české ambasádě v Moskvě nikdo nepřečetl.
Co se na palubě dělo a proč Češi nemohli letět dál? MF DNES nabízí chronologický popis celé události.
Sobota, 14.30 středoevropského času Letadlo přistává nedaleko budovy letiště v Ašchabadu, je půl sedmé místního času. Všechno vypadá bez problémů jako při předchozím mezipřistání v Turecku. Na palubě panuje dobrá nálada, všichni se těší domů po strastiplné cestě do Afghánistánu. Oproti předpokladům však k letadlu nemíří cisterna a následně se ozve hlas letušky: „Zůstaňte, prosím, sedět na svých místech.“ To je divné, v Turecku museli při tankování všichni letadlo opustit. Nikdo přesně neví, co se děje, letadlo pak obklopí asi deset místních vojáků. Všichni čekají, co se bude dít.
15.00 Dobrá zpráva pro všechny: kapitán povoluje pít alkohol na palubě. Zájem mezi vojáky i novináři je zejména o plechovkové pivo, které roznášejí letušky a stevard. Na palubě však není velká zásoba, a tak je vše brzy vypito.
Lidé na palubě se dozvídají, že Turkmenistán letadlo zadržuje kvůli tomu, že česká ochranka má na palubě zbraně. „Trasa byla předem plánována a schválena. V pátek pozdě večer byl však odeslán na naše velvyslanectví v Moskvě zákaz přistání v Ašchabadu. V kanceláři, kam dorazil, už nikdo nebyl. Dozvěděli jsme se o něm až při doletu,“ vysvětluje všem na palubě mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.
V zadní části letadla si vojáci a novináři povídají, někdo si čte a jiný spí. „Měli jsme uplatit toho prvního úředníka, teď už jich tu stojí moc,“ baví se vojáci při pohledu na plochu letiště.
Politici a vojáci v přední části Tu-154 se snaží situaci vyřešit. „Spojili jsme se s velvyslancem v Moskvě Miroslavem Kostelkou a ministrem zahraničí Alexandrem Vondrou, kteří se velmi aktivně snaží situaci řešit,“ vysvětluje později poslanec Jan Vidím z ODS.
18.00 Vidím popisuje čerstvé setkání s Turkmeny: „Přišel člověk, který se nám představil jako ministr. Museli jsme s ním jednat na posledním schůdku, vystoupit z letadla nám nedovolil. Mluvit chtěl pouze s kapitánem.“
„Turkmeni si vyžádali písemné vysvětlení, proč jsme tu i přes zákaz přistáli,“ říká novinářům náměstek ministra obrany Martin Barták. Všichni včetně senátora Jaromíra Štětiny to považují za dobrou zprávu. Mluví o alibi, které si protivník potřebuje zajistit.
19.00 Letadlo bylo napojeno na místní zdroj a přijela cisterna. Zavládla euforie. „Snad do hodiny vzlétneme,“ shodují se všichni. Po dotankování se neděje nic. Turkmeni vzkazují, že čekají na potvrzení o zaplacení za palivo a poplatky. Posádka roznáší teplé párky.
21.00 V Turkmenistánu je po půlnoci. Kromě několika vojáků okolo letadla nikdo není. Turkmeni šli spát a téměř přestali komunikovat. Věž stále hlásí pouze „vyčkejte“. Naopak uvnitř zvoní telefony. Příbuzní posílají SMS a zjišťují, co se děje. Všichni přejí štěstí a brzký návrat. Letadlo po chvíli tlumí světla a lidé ulehají na sedadla. Všichni pochopili, že dříve než ráno letoun neodletí.
Neděle, 2.00 K letadlu přijíždí dodávka. Zaměstnanci letiště vykládají balenou vodu a krabice s jídlem, které si objednala česká strana.
4.30 Přijíždí velký bílý volkswagen. Vystupuje muž v dobře padnoucím obleku a tlumočnice. Vychází po schůdkách k letadlu. „Představil se jako zástupce ředitele úřadu civilního letectví Turkmenistánu. Nic prý nebrání tomu, abychom odletěli,“ říká generál Štefka.
5.00 Český Tu-154 roluje, pak vzlétá. „Na Ruzyni přistaneme po deváté hodině,“ hlásí s úlevou kapitán cestujícím.

Foto popis| DLOUHÉ ČEKÁNÍ. Vojáci strávili v letadle v Turkmenistánu celou noc, do Prahy se dostali až ráno.
Foto autor| FOTO: ČTK – ZBYNĚK STANISLAV

O autorovi| ČENĚK TŘEČEK, iDNES.cz