Stíhání za CzechTek končí

Organizátor technoparty Václav Šroub nespáchal trestný čin, tvrdí státní zástupce

PRAHA „Je to nezákonné, neodůvodněné, nedůvodné, nesmyslné a účelové zneužití ve prospěch vládnoucí strany.“
Těmito slovy komentovala předminulou neděli trestní stíhání Václava Šrouba, který vystupoval jako organizátor CzechTeku, jeho advokátka Klára Slámová. Proti postupu policie proto podala stížnost. Tachovský státní zástupce Milan Pózel jí dal včera částečně za pravdu a Šroubovo obvinění z poškozování cizí věci zrušil.
„Je nutno přisvědčit stěžovateli, že rozhodnutí policejního komisaře o zahájení trestního stíhání trpí zásadními vadami, pro které je nutné jej zrušit,“ konstatoval ve svém rozhodnutí státní zástupce Pózel.
Šroub byl podepsán pod smlouvou se společností Ital Invest, jejíž jednatel Constantin Plesky technařům pronajal louku v Mlýnci na Tachovsku. Policisté však účastníkům CzechTek nejprve zabránili ve vstupu na pronajatý pozemek a později je tvrdě rozehnali. A ačkoli odbornice ze Státní rostlinolékařské správy v Tachově Jana Nohlíčková před časem řekla, že Pleskyho ani okolní pozemky nebyly poškozeny, vyčíslili policisté po zásahu škody na tři sta tisíc korun. Šrouba kvůli tomu pak obvinili z toho, že je za ně coby organizátor party zodpovědný.
Jenže tachovský státní zástupce Milan Pózel tvrdí, že policisté na takovýto krok nemají právo. Prakticky všechny policejní důvody pro Šroubovo stíhání odmítl. Podle něj organizátor CzechTek nemůže nést odpovědnost za jiné osoby, odmítl rovněž, že by Šroub mohl jednat úmyslně tak, aby na pozemcích škody vznikly a vytkl policejnímu komisaři i špatnou kvalifikaci Šroubova jednání.
„Ty části popisu skutku, ze kterých by bylo možné zjistit formu zavinění obviněného, lze v kontextu celého popisu skutku hodnotit pouze jako zavinění z nedbalosti,“ odmítl Pózel policejní kvalifikaci trestného činu poškozování cizí věci, při kterém musí být prokázán úmysl.
Pokračování na straně 4

Policejní obvinění Václava Šrouba mělo podle státního zástupce zásadní vady
Dokončení ze strany 1
Přestože Milan Pózel zatím „jen“ vrátil policii případ k dořešení, Šroubova advokátka Klára Slámová se domnívá, že jeho negativním stanoviskem případ s největší pravděpodobností skončil. „Pokud by policie chtěla pana Šrouba znovu trestně stíhat, musela by předložit něco nového. A nedovedu si představit, co by to mohlo být,“ řekla LN Slámová.
„Kdyby se tak ovšem stalo, napadneme rozhodnutí policejního orgánu s tím, proč tedy ono nové nepředložil už od počátku,“ dodala.
Sám Šroub je nyní v cizině a o kroku státního zástupce ví podle ČTK jen zprostředkovaně, ale Pózelovo rozhodnutí přivítal. „Jsem samozřejmě rád, kdo by nebyl. Když jsem tehdy ty formulace četl, měl jsem dojem, že bylo obvinění spíchnuté horkou jehlou. Doufal jsem, že to neprojde,“ sdělil ČTK.

Loňského „viníka“ čeká soud

Kvůli obvinění z poškozování cizí věci se ovšem může do vězení až na tři roky stále ještě dostat Roman Vainer. Toho policie viní kvůli organizaci loňského CzechTeku v Boněnově na Tachovsku ze stejného činu, jaký připisovala Šroubovi.
Vainer popírá, že by nepovolenou party v Boněnově organizoval. Policisté tak ovšem usuzují kromě jiného z toho, že se pokoušel vyjednávat s těžkooděnci, ať odloží útok a dají technařům čas louku uklidit a odejít. O jeho osudu rozhodne v září soud.

***

Technoparty před soud nedošla

Před 14 dny policie začala stíhat organizátora CzechTeku Václava Šrouba kvůli poškozování cizí věci. Šroub proti tomu podal stížnost. Tu včera státní zástupce uznal a jeho stíhání zrušil.

Foto popis| Neodpovídá za škody. Václav Šroub (vpravo) se podle státního zástupce trestného činu nedopustil. Pokud by jej přesto policie chtěla dál stíhat, musela by předložit nějaká nová fakta. To ale Šroubova advokátka neočekává. Na snímku je organizátor CzechTeku sesenátorem Jaromírem Štětinou, který patří mezi kritiky policejního zásahu proti technařům.
Foto autor| Foto ČTK – Martin Štěrba