Štětinovo špatné svědomí

Navržen zákaz srpu, kladiva, hvězdy i slova komunistický

PRAHA – Horní parlamentní komora včera podpořila v prvním čtení novelu trestního zákona, která zakazuje nejen propagaci nacismu, ale i komunistického hnutí a komunistických symbolů. Návrh také zakazuje užívání slova komunistická v názvu politických stran a hnutí.
Pro návrh na zamítnutí předlohy, který podali komunističtí a také sociálnědemokratičtí senátoři, hlasovalo z přítomných 55 senátorů pouze patnáct, dvanáct bylo proti. Předlohou se nyní budou zabývat senátní výbory. O tom, zda se předloha skutečně stane součástí českého právního řádů, však rozhodne až její další projednávání jak v Senátu, tak v Poslanecké sněmovně. Už včerejší jednání, a posléze i hlasování naznačilo, že předloha nemá jednoznačnou podporu ani mezi pravicovými politiky. Kromě senátorů KSČM a ČSSD pro její zamítnutí hlasovali i tři senátoři ODS, lidovci se zdrželi.

Návrh novely vzešel z dílny známých komunistobijců Martina Mejstříka (za Cestu změny) a Jaromíra Štětiny (za Stranu zelených). »Zatímco projevy pravicových extremistických hnutí jsou v poslední době stále častěji trestně stíhány, propagace levicového extremismu zůstává beztrestná,« uvádějí v důvodové zprávě k návrhu. Navrhovanou novelou prý chtějí ochránit společnost »před hnutími, která by mohla ohrozit stávající demokratický řád.«
»KSČM má 80 tisíc členů a kolem milionu sympatizantů. Budeme je kriminalizovat? Aza co? Za to, že věří v sociálně spravedlivou společnost?« ptal se v rozpravě senátor Vlastimil Balín (KSČM).
Novela rovněž zakazuje komunistické symboly, to znamená srp a kladivo či pěticípou hvězdu. »Jaký symbol si dají na svůj dres fotbalisté Slavie či jiných sportovních oddílů? A jak to bude s třešněmi? Zakážeme je snad prodávat?« uvedl Balín. Pobouřilo ho však tvrzení Mejstříka, že návrh vznikl na politickou objednávku. »Chceme se vrátit do doby, kdy něco vznikalo na základě politické objednávky? To opravdu chceme?« apeloval na kolegy. Balín zpochybnil také počty podpisů pod peticí Zrušme komunisty, když řekl, že některé z nich ověřoval a zjistil, že z dvanácti lidí z Mostecka uvedených pod peticí ji podepsal jen jeden.
Podle Václava Homolky (KSČM) jde ze strany tvůrců návrhu pouze o »zášť a nenávist«. Všechny parlamentní strany se podle Eduarda Matykiewicze (KSČM) hlásí ke svobodě myšlení a rovné politické soutěži. »Taková je i KSČM a pokud to někdo zpochybňuje, musí to dokázat,« uvedl Matykiewicz. Ovšem, jak dodal, nejen tvrzením, že KSČM je extremistickou stranou jen proto, že má v názvu komunistická. Senátor ODS Jaromír Volný vyvolal nevoli u předkladatelů návrhu, když ve své zpravodajské zprávě novelu označil za protiústavní a »velmi špatně sepsané dílo«. Připomněl, že například rudá hvězda není jen komunistickým symbolem, ale už od středověku stavovským symbolem pivovarníků. Reakce Štětiny ho vyprovokovala k tomu, že tvůrcům návrhům připomněl jejich minulost. »Zatímco já jsem seděl v komunistickém vězení, kolega Štětina byl členem Komunistické strany Československa,« prohlásil. Domnívá se, že právě tato skutečnost je důvodem, který vede Štětinu k neustálým útokům na komunisty. »Je to důsledek špatného svědomí,« uvedl Volný.
Zkrátka nepřišel ani Mejstřík, jemuž Volný připomněl jeho předlistopadovou činnost v Socialistickém svazu mládeže. Jako člen předsednictva pražské městské vysokoškolské rady SSM se prý dva měsíce před listopadem 1989 podepsal pod prohlášení, že »SSM musí být na bázi široké organizace, jejíž jednotící myšlenka je socialismus«. Před dalšími výčtem předlistopadových aktivit tvůrců návrhu ho zastavil až předsedající Petr Pithart (KDU-ČSL).
Parlament se obdobnou novelou zabýval již v minulém volebním období, kdy ji nakonec sněmovna hlasy komunistů a sociálních demokratů odmítla.