Štětina zdroj neodkryje

Senátor Jaromír Štětina počítá s tím, že na něj kvůli tajným materiálům Bezpečnostní informační služby (BIS), které předal její sněmovní kontrolní komisi, někdo podá trestní oznámení. ROZVĚDKA. Materiály podle Štětiny dokazují, že tajná služba ve spolupráci s ČSSD zasahovala do práce orgánů činných v trestním řízení v případě bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučína. Odkud je dostal, ale odmítá sdělit.
Předseda sněmovní komise pro kontrolu BIS Jeroným Tejc (ČSSD) v minulých dnech hovořil o tom, že BIS nebo jeho komise by měly kvůli úniku dokumentů podat trestní oznámení na neznámého pachatele. Po včerejším jednání komise se ale vyjádřil opatrněji. „Já myslím, že to je předčasné. Samozřejmě pokud by se prokázalo, že se jedná o trestný čin, tak musí konat BIS, která je původcem těchto informací. My zatím nejsme tak dobře informováni, abychom mohli podávat trestní oznámení na neznámého pachatele,“ řekl.
Podle Tejce je nutné prověřit i variantu, že materiály neunikly přímo z BIS, ale odjinud. „Je třeba zjistit, kde se objevily jako první, například zda nebyly obsaženy ve spisech jiných orgánů činných v trestním řízení a zda k tomu úniku nedošlo tam,“ řekl. Štětinu vyzval, aby příště zacházel s podobnými dokumenty podle zákona.
Mluvčí BIS Jan Šubert včera ČTK k případnému trestnímu oznámení řekl pouze to, že BIS je státní institucí, a musí proto postupovat v souladu se zákonem. Další podrobnosti sdělit odmítl.

***

„Materiály jsem získal v souvislosti s prací senátora, nejsem povinen sdělovat, kde jsem je získal.“ Jaromír Štětina

Foto popis| Jaromír Štětina čeká, že na něj bude podáno trestní oznámení.
Foto autor| ČTK