Štětina protestuje proti porušování lidských práv v Tibetu

Senátor Jaromír Štětina byl jedním zdvou set padesáti lidí, kteří protestovali před čínskou ambasádou v Praze proti porušování lidských práv v Tibetu. Organizátoři směřují čínské vládě výzvu, aby zahájila dialog s Tibetem, propustila politické vězně a zmírnila represe vůči tibetské zemi. Své požadavky zformulovali do dopisu, který nakonec vhodili do schránky čínského velvyslanectví. Akce před čínským velvyslanectvím je namířena rovněž proti plánovanému summitu EU – Čína, který by se měl v Praze konat v květnu.

„Nikdo sice nikomu nic nenařizoval, protože to ani není možné, ale některé úřady jsme upozornili, že vyvěšování tibetských vlajek v době přípravy summitu by mohlo být z čínské strany vnímané negativně,“ citoval deník Mladá fronta Dnes nemenovaného českého diplomata, ktorý summit připravuje. Podle senátora Jaromíra Štětiny to však nemůže být důvodem, aby všichni o Tibetě mlčeli.

 

„Odpovím vám slovy Karla Čapka, který těsně před okupací Československa v jednom ze svých posledních komentářů napsal: ‚Musíme stále říkat, že zlo je zlo, a nesmíme připustit, aby byl mravní řád na svou dobu suspendován.‘ A to platí jak vůči Číně, tak vůči silám, které v Rusku hromadně porušují lidská práva. Nemůžeme se vzdávat a ustupovat,“ řekl senátor Jaromír Štětina a dodal, že premiér Mirek Topolánek by na půdě Evropské unie měl nastolit debatu o lidských právech v Číně a v Rusku.