Štětina prosadil komisi pro posouzení KSČM

PRAHA – Zřízení dočasné senátní komise pro posouzení ústavnosti KSČM schválil včeraSenát na návrh Jaromíra Štětiny (za SZ).
V jedenáctičlenné komisi bude zastoupeno podle klubů 5 senátorů ODS, po dvou členech lidovci a Klub otevřené demokracie, dále ČSSD a SNK po jednom. Komunisté, kteří mají dva senátory, zastoupeni nejsou. Komise má prozkoumat, zda KSČM dodržuje zákon o sdružování v politických stranách i to, zda je v souladu s ústavou.
K založení komise dospěl Senát v rámci projednávání petice za zákaz propagace komunismu. Pro vznik komise zvedlo ruku 31 z 46 senátorů. Dvanáct se jich zdrželo a proti byli dva komunisté a místopředseda komory Petr Smutný (ČSSD).
Štětina opírá svou iniciativu o brožuru Dokumenty VI. sjezdu KSČM, kde je podle něj za základní příčinu problémů světa uveden kapitalismus, tudíž systém založený na soukromém vlastnictví, a komunisté žádají jeho odstranění.
Proti zřízení komise z formálně právních důvodů se postavil Jaromír Volný (ODS), podle něhož je v případě ústavnosti kompetentní Ústavní soud a dodržování zákona o politických stranách je v kompetenci ministerstva vnitra. Při hlasování se pak zdržel. KSČM se podle předsedy Vojtěcha Filipa zřízení komise nebojí. „Ať si pan Štětina léčí své ego na někom jiném, ne na KSČM,“ řekl včera na tiskové konferenci. Dodal, že KSČM je demokratickou stranou, trvale zakotvenou v české společnosti.
„Komise nemůže nic změnit, protože nemůže změnit zákon, který nám přiznává práva jako každé jiné politické straně,“ zdůraznil Filip. Štětinovu iniciativu považuje za jednoznačný útok na politický systém a politickou pluralitu v ČR. „Není schopen vysvětlit vlastní minulost, své výlety do zakázaných zón v bývalém SSSR, o kterých napsal tolik knih a oslavoval SSSR do roku 1989,“ řekl Filip na Štětinovu adresu