Štětina přichází s peticí „Zrušme komunisty“

Nový senátor Jaromír Štětina dostál svému slibu vyvinout iniciativu v otázce zrušení komunistické strany. Spolu s dalšími politiky, umělci a novináři přichází s peticí „Zrušme komunisty“. (

Petice se obrací na poslance a senátory, aby zakázali symboly diktatury

'Štětina

Nový senátor Jaromír Štětina dostál svému slibu vyvinout iniciativu v otázce zrušení komunistické strany. Spolu s dalšími politiky, umělci a novináři přichází s peticí „Zrušme komunisty“ (www.zrusmekomunisty.cz).

Členy petičního výboru jsou zpěvák a architekt Pavel Bobek, herec a režisér Ladislav Smoljak, novinář Jan Urban a student Jakub Jareš. Petice se obrací k poslancům a senátorům.

V textu petice se mj. praví: „Komunisté v naší zemi jsou stejným ohrožením demokracie, jako byli kdysi nacisté. Patnáct let po listopadu 1989 usilují o získání moci, aniž by alespoň vyjádřením lítosti a omluvou přispěli k tomu, aby se náš národ vyrovnal se svou komunistickou minulostí. Nezřekli se symbolů a názvu, které pro tisíce občanů znamenaly smrt a pro statisíce vyhnání, ztrátu svobody, majetku, půdy či zaměstnání nebo zákazy studia. Trvá-li KSČM na názvu „komunistická“, trvá tím na třídním boji, diktatuře proletariátu a omezení vlastnických práv občanů jako na ideologii, kterou je třeba uskutečnit v praxi.“

Z těchto důvodů považují autoři petice za nutné vyloučit KSČM „z demokratické soutěže politických stran“. Žádají proto poslance a senátory, „aby přijali právní normu, která by zakázala propagaci nacismu, komunismu a fašismu v názvech a programech politických stran“, a zakázali tak „symboly diktatury“.