Štětina: Mám důkazy o kontaktech Obsta s StB

18.02. 12:30 Původní zpráva

Jaromír Štětina, 25. února 2006, Staroměstské náměstí, demonstrace proti komunismu

Senátor Jaromír Štětina vyzval vládu, aby se seznámila s několika svazky BIS, které se týkají levicového extremismu. Chce tímto způsobem dokázat svá tvrzení o kontaktech státního zástupce Radima Obsta s StB.

Senátor Štětina prohlásil, že má důkazy o kontaktech státního zástupce Radima Obsta s StB. Zároveň se ohradil proti tvrzení, že by jeho výroky o prokurátorovi ohrožovaly základní principy právního státu a zasahovaly do nezávislosti rozhodování státních zástupců ve věci Čunkova trestního stíhání, z čehož ho obvinila Unie státních zástupců. Rozhodnutí o vicepremiérově stížnosti by mělo padnout pravděpodobně příští týden.

Státní zástupce Obst má rozhodovat o stížnosti, kterou vicepremiér podal proti svému obvinění z korupce. Podle Štětiny je ale jeho pověření případem důkazem, že celá Čunkova kauza má politické pozadí. „Státní zástupce Mgr. Radim Obst byl prokazatelně součástí politického spiknutí, které způsobilo mnohaleté protiprávní šikanování a věznění přerovského občana Vladimíra Hučína. Bylo to právě toto spiknutí, které vážně ohrozilo základní principy právního státu… Je znepokojující, že právě Mgr. Radim Obst byl určen jako dozorující státní zástupce ve věci místopředsedy vlády Jiřího Čunka,“ říká Štětina.

Za důvod, proč se Obst angažuje proti Hučínově rehabilitaci, považuje Štětina fakt, že Hučín coby bývalý disident a někdejší pracovník Bezpečnostní informační služby zachránil dokumenty, které údajně dokazují kontakty státního zástupce a jeho rodičů s StB.

Štětinovi navíc vadí, že na Čunkově kauze se podílí i další právník spojený s případem Vladimíra Hučína. Úřední záznam o Čunkově kauze totiž dokazuje, že podezření z trestného činu převzetí úplatku, kterého se měl politik dopustit, oznámil policii advokát a někdejší ministr spravedlnosti Jiří Novák. „JUDr. Jiří Novák je po státním zástupci Radimu Obstovi, který je dozorujícím státním zástupcem ve vyšetřování Jiřího Čunka, druhou osobou, která vystupuje jak v kauze Hučín, tak v kauze Čunek,“ uvedl Štětina ve své tiskové zprávě. „Vladimír Hučín upozorňuje na to, že JUDr. Jiří Novák na něj vyvíjel tlak, aby vystupoval ve prospěch některých vysokých důstojníků StB,“ dodává.

Senátor v souvislosti s tím vyzval vládu, aby se seznámila s tajnými svazky BIS vedenými pod jmény Silon, Špunt, Dýka a Hrob, které se týkají levicového extremismu. „Bylo by užitečné, kdyby byly uveřejněny i další vládní materiály svědčící o úsilí někdejší sociálně demokratické vlády.“

Státní zástupce Obst se proti Štětinovým výrokům ohradil a chce zvážit, zda proti němu nepodnikne právní kroky. Štětina by podle svých slov soudní projednání uvítal, protože by mu dalo možnost předložit důkazy o tom, že mluví pravdu.

Foto: jaromirstetina.cz