Štětina má tajné spisy, nechce sdělit, od koho

PRAHA, 12. 12. 2007

Senátor Jaromír Štětina počítá s tím, že na něj kvůli tajným materiálům Bezpečnostní informační služby (BIS), které předal její sněmovní kontrolní komisi, někdo podá trestní oznámení.
Materiály podle Štětiny dokazují, že tajná služba ve spolupráci s ČSSD zasahovala do práce orgánů činných v trestním řízení v případě bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučína. Odkud je dostal, ale odmítá sdělit. »Materiály jsem získal v souvislosti s prací senátora, nejsem povinen sdělovat, kde jsem je získal,« řekl včera Štětina.
Předseda sněmovní komise pro kontrolu BIS Jeroným Tejc (ČSSD) v minulých dnech hovořil o tom, že BIS nebo jeho komise by měly kvůli úniku dokumentů podat trestní oznámení na neznámého pachatele. Po včerejším jednání komise se ale vyjádřil opatrněji. »Já myslím, že to je předčasné. My zatím nejsme tak dobře informováni, abychom mohli podávat trestní oznámení,« řekl. Podle Tejce je nutné prověřit i variantu, že materiály neunikly přímo z BIS, ale odjinud. Štětinu vyzval, aby příště zacházel s podobnými dokumenty podle zákona.