Štětina členem Parlamentní skupiny pro demokracii Barmy

V Poslanecké sněmovně se dnes  uskutečnila tisková konference za účasti členů Parlamentní skupiny pro demokracii v Barmě. Součástí konference byla i vernisáž výstavy barmské aktivistky a fotografky Hseng Noung Lintner
Praha, 29. května 2008 –  Čeští poslanci a senátoři ustanoví Parlamentní skupinu pro demokracii v Barmě. Popud ke vzniku skupiny, která se bude věnovat především problematice lidských práv v této jihoasijské zemi, dala společnost Člověk v tísni. Členy skupiny jsou nyní poslanci Petr Bratský (ODS), Kateřina Jacques (Strana zelených), Cyril Svoboda (KDU-ČSL), František Bublan (ČSSD) a senátoři Jiří Oberpfalzer (ODS) a Jaromír Štětina (BEZPP). Ke členství budou přizváni i další zákonodárci.
„Parlamentní skupina bude působit ve prospěch lidských práv a demokratických reforem v Barmě. Poslanci budou využívat schůzek, konferencí a  všech příležitostí ke zvýšení politického tlaku na barmský vojenský režim ze strany vlád i mezinárodních institucí,“ uvedlaMarie Zahradníková ze společnosti Člověk v tísni, která vytvoření uskupení iniciovala.Česká skupina bude také jedním ze zakladatelů Evropského parlamentního výboru pro Barmu společně s kolegy z dalších zemí Evropské unie v polovině června roku 2008.
Politická a humanitární situace v Barmě je kritická. Ani v době, kdy zemi zpustošil cyklon Nargis, vojenský režim nehodlá dodržovat základní lidská práva svých občanů a klade překážky nezbytné zahraniční humanitární pomoci. Namísto pomoci obětem cyklonu se vojenská vláda soustředila na uspořádání zmanipulovaného referenda o nové ústavě a před několika dny prodloužila dobu domácího vězení laureátky Nobelovy ceny Aun Schan Su Ťij.
Na tiskové konferenci v Parlamentu ČR bude současně zahájena výstava barmskéaktivistky a fotografky Hseng Noung Lintner Vyhnáni z domova – život barmských utečenců v Thajsku, která se koná pod záštitou poslanců Parlamentu České republiky Petra Bratského, Jana Hamáčka, Kateřiny Jacques a Cyrila Svobody. Výstava ukazuje život barmských uprchlíků, kteří již desítky let žijí na thajsko – barmské hranici.
Výstavu zorganizovala společnost Člověk v tísni, která dlouhodobými projekty podporuje barmské demokratické hnutí a nyní zahájila i humanitární akci na pomoc obětem cyklónu Nargis.
Přispět na pomoc obětem cyklonu Nargis je možné buď přímo na konto sbírky SOS Barma 836 836 836 /0300 u ČSOB či posláním dárcovské textové zprávy ve tvaru „DMS BARMA“ na číslo 87777. Člověk v tísni pomáhá přímo na místě.