Štětina čelí pochybám z ovlivňování žalobkyně

Senátor Jiří Štětina (zelení) údajně činil nátlak na státní zástupkyni, která z jeho podnětu prověřovala společně s policií zákonnost bezpečnostní prověrky někdejšího dozorového žalobce v kauze vicepremiéra Jiřího Čunka Radima Obsta.
Na úterním jednání ústavněprávního výboru Sněmovny, kde nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká vysvětlovala svůj postoj v kauze, to řekl poslanec soc. dem. Stanislav Křeček.
Sám Štětina to včera pro Právo popřel. Přiznal ale, že státní zástupkyni z Prahy 5 Haně Vrbové volal. Stalo se tak v polovině května, v den, kdy Vrbová oznámila, že přerovský žalobce Obst získal prověrku v souladu se zákonem.

Žalobci: nikoho nenutil

„Zavolal jsem jí a zeptal se, zda dostala od policie všechny materiály, které jsem policii oznámil ohledně případu prověrky pana Obsta, a to včetně těch, co má k dispozici BIS. Doktorka Vrbová uvedla, že na tuto otázku mi nemůže odpovědět. Já jí řekl děkuji a zavěsil jsem,“ popsal svůj květnový telefonát se žalobkyní Štětina.
Doplnil, že odmítá, že by na Vrbovou vyvíjel jakýkoli nátlak.
Vrbová se včera k obsahu telefonátu nechtěla vyjadřovat. Pouze sdělila, že o něm písemně informovala svého nadřízeného, tedy pražského městského státního zástupce. „Mohu potvrdit, že jsme dopis magistry Vrbové obdrželi. Informovala nás, že pan Štětina ji kontaktoval a vyjádřil určitý názor na rozsah šetření případu,“ uvedla náměstkyně městského žalobce Marcela Kratochvílová. Štětina prý ale nikoho v žádném případě do ničeho nenutil.
Vrbová má na stole i trestní oznámení druhé strany, přesněji rodičů a prarodičů státního zástupce Obsta na senátora Štětinu, který se podle nich dopustil pomluvy. V této věci dosud nerozhodla.