STEM: KSČM má za zločineckou organizaci méně než polovina Čechů

PRAHA 16. října (ČTK) – Názor předsedy KDU-ČSL Miroslava Kalouska, že KSČM je zločinecká organizace, sdílí podle průzkumu společnosti STEM jen necelá polovina českých občanů. Dva z pěti se domnívají, že KSČM se pod vedením Vojtěcha Filipa stane stranou, která bude přijatelná pro široký okruh voličů. Výsledky průzkumu z počátku tohoto týdne dnes agentura poskytla ČTK.

S Kalouskovým názorem o zločineckém charakteru KSČM souhlasilo 46 procent z 667 dotázaných, ostatní jej odmítli. Za zločineckou KSČM považovali častěji mladí lidé do 29 let s vyšším vzděláním. Nesouhlas vyjadřovali zejména lidé nad 60 let, v této věkové kategorii to bylo 64 procent, a vyučení.

Kalousek přirovnal KSČM ke zločinecké organizaci na zářijové tiskové konferenci, když varoval před sbližováním sociálních demokratů a komunistů. Vysloužil si za to trestní oznámení od Filipa. Ke Kalouskovu prohlášení se později připojili senátoři Jaromír Štětina(za Stranu zelených) a Josef Pavlata (ODS), kteří prosazují zákaz propagace komunismu jako zločinné ideologie.

S Kalouskovým výrokem v průzkumu souhlasily tři čtvrtiny příznivců ODS a 68 procent přívrženců křesťanských demokratů. Nesouhlas panoval hlavně u komunistů a sympatizantů ČSSD, kde dosáhl 73 procent.

Podobné rozložení panovalo mezi dotázanými v názorech na změnu ve vedení KSČM, kde Miroslava Grebeníčka nahradil bývalý místopředseda strany Vojtěch Filip. Názor, že KSČM se stane pod novým předsedou přijatelnější pro široký okruh voličů, sdílelo 39 procent lidí, častěji lidé vyučení a zejména vyššího věku. „Čím je člověk mladší a má vyšší vzdělání, tím častěji v přijatelnost KSČM nevěří,“ uvedl STEM. Pokud jde o stranické sympatie, Filip vzbuzuje naděje na širší přijatelnost KSČM u 84 procent příznivců této strany a u více než poloviny přívrženců ČSSD.

Výsledky výzkumu tak ukázaly podle STEM na úzkou souvislost mezi názorem, že KSČM není zločinecká organizace, a míněním, že tato strana se pod Filipovým vedením stane široce přijatelnou. Dotázaní, kteří pokládají KSČM za zločineckou, jen z devíti procent souhlasí s její nynější větší přijatelností. V opačném táboře mělo tento názor 66 procent respondentů.

Filip, o kterém se mluví jako o Grebeníčkovi s lidskou tváří, vystřídal bývalého předsedu strany ve funkci Grebeníčka na počátku října. Grebeníček stál v čele strany více než 12 let, rezignoval kvůli programovým neshodám ve vedení.

mhm rot
Cas| 15:49