Stávka je blíž. Senát na ultimátum odborů nepřistoupí

Praha – Pravděpodobnost, že ve čtvrtek proběhne plánovaná stávka v dopravě, se opět o něco zvýšila. Senát totiž nehodlá přistoupit na ultimátum odborů a jejich požadavky projedná zřejmě až příští týden.

Vlaky a hromadná doprava se původně měly ve velkých městech zastavit dnes ráno – a to na pět hodin v dopravní špičce. Odborům vadí, že se od ledna mají více danit zaměstnanecké benefity – tedy např. stravenky nebo režijní jízdenky.

Zatímco vláda a sněmovna vyšly odborům vstříc a daly najevo vůli řešit jejich požadavky co nejrychleji – a vedení sněmovny kvůli tomu dokonce vyhlásilo stav legislativní nouze – v Senátu může „stravenkový“ problém narazit.

Horní komora totiž nehodlá spěchat. A právě čas je hlavním požadavkem odborů.

Přemysl Sobotka

větší obrázekAutor: Ludvík Hradilek

Senát: nebudeme spěchat

Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) posunul jednání organizačního výboru, který má rozhodnout o datu schůze kvůli benefitům. Oproti původním plánům má proběhnout až příští týden.

„Na stole ještě není ani návrh, který by prošel sněmovnou,“ zdůvodňuje to tiskový tajemník Senátu Petr Kostka.

Sněmovna začne o stravenkách jednat zítra a ve zkráceném jednání to může stihnout už za dva dny. ODS sice slíbila, že ve sněmovně zrušení daní u benefitů blokovat nebude, stravenky ale nepovažuje za problém nutný pro vyhlášení legislativní nouze. „To jsou třeba povodně,“ komentoval to předseda poslanců ODS Petr Tluchoř.

Ze senátních klubů ODS a TOP 09 už minulý týden zazněly hlasy, že by se odborům ustupovat nemělo – hlavně v jejich požadavku na rychlost. „Ta stávka je nesmyslná,“ prohlásil už minulý týden senátor Jaroslav Kubera (ODS). Místopředseda klubu TOP 09 a Starostové Jaromír Štětina šel ještě dál: „Daně u benefitů by měly zůstat.“

Odbory: ještě vám dáme šanci

„Senát má ještě příležitost to řešit,“ prohlásil předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík. „Snažíme se teď kontaktovat předsedu Senátu, ale nevíme, kde je. Předpokládám, že se nám to podaří ještě dnes.“

Aktuálně.cz se s předsedou Senátu spojilo. „Pokračuje seriál jejich dezinformací, například, že mě kontaktovali už minulý týden,“ prohlásil Přemysl Sobotka po telefonu. Upřesnil, že odboráři poslali jen dnes ráno e-mail s tím, že pošlou později oficiální žádost.

„Vzhledem k tlaku odborů, které si myslí, že budou řídit vládu, což se jim i daří, i obě komory parlamentu, tak já musím říct, že pod tlakem jednat nebudu,“ prohlásil Přemysl Sobotka.

Odbory toto prohlášení předsedy Senátu mírně zaskočilo. „Jestli někdo odmítá a priori jednat, tak pak není problém na naší straně,“ komentoval to předseda dopravních odborů Pomajbík. Upřesnil, že požadují, aby Senát urychleně jednal nebo dal alespoň nějaké záruky, že jednat bude.

Nakonec se Přemysl Sobotka během odpoledne rozhodl, že zítra odboráře přijme.