Spory komunistů o Hrad mohou ovlivnit jejich sjezd

PRAHA – Prezidentská volba může mít personální dohru na květnovém sjezdu KSČM. Z některých okresních konferencí zaznělo, že podpora Václavu Klausovi a hlavně Janu Švejnarovi by některé členy mohla vyšachovat z voleb do vedení KSČM.
„Záměrně jsme teď nikoho na konferenci nedoporučovali na funkce do vedení strany, počkáme si, jak se zachovají. Oba kandidáti na prezidenta jsou pro nás naprosto nepřijatelní. A mnohem víc Jan Švejnar než Václav Klaus,“ sdělila Právu šéfka libereckých komunistů Dana Lysáková.
Rozčarování nad takovým postojem netajil místopředseda KSČM Jiří Dolejš, který veřejně přiznal, že dává přednost Švejnarovi. „Myslím si, že kritériem pro volbu funkcionáře KSČM by neměla být nepřímá podpora Václavu Klausovi,“ uvedl na dotaz Práva.
Zatímco před každým dosavadním sjezdem KSČM delegáti konferencí nominovali osobnosti na předsedu a místopředsedy, tentokrát se to většinou neděje. Čeká se právě na rozuzlení prezidentské volby. Oba kandidáti jsou pro umístění radaru, ale na Švejnarovi komunistům podle Lysákové vadí, že má i americké občanství. „Zaštiťuje tak lobby společnosti, která nám chce dát radar. Stejně tak nesplňuje podmínku suverenity ČR v rámci EU a mezinárodního společenství vzhledem k tomu, kde dosud pobýval,“ zdůraznila.
Nezamlouvá se jí rovněž, že pod nominací Švejnara je senátor Jaromír Štětina, který si svou politickou kariéru založil na antikomunismu a snaze po zákazu KSČM.
Někteří komunisté nemohou překousnout údajně ani to, že Švejnar je blízký exprezidentovi Václavu Havlovi. Toho komunisté podrobují mnohem větší kritice než Klause.

***

Jak předseda Filip hodnotí plnění podmínek
Vedení KSČM si vytklo pro kandidáty na prezidenta pět podmínek:
nediskriminace KSČM, odmítavý postoj k radaru a reformě
financí, zákon o referendu a suverenita ČR v EU.

1. Rovný přístup
„Jan Švejnar tuto podmínku splňuje, do jisté míry ji splňoval
i Václav Klaus, až na události po volbách 2006.“

2. Proti radaru USA:
„Václav Klaus a Jan Švejnar se vyslovili pro základnu.“

3. Zákon o referendu:
„Registroval jsem opatrné postoje obou kandidátů.“

4. Reforma financí:
Prezident ji navzdory výzvě KSČM podepsal.

5. Suverenita ČR v EU:
„To posuzujeme při osobních jednáních s kandidáty.“ (jov)

Foto autor| PR37087