Socha bude mapovat lidské osudy

Olomouc * Desítky příběhů lidských osudů z Ukrajiny, Francie, Nizozemí, Ugandy, z romských osad na východním Slovensku nebo z Kosova, se teď scházejí na olomoucké Vyšší odborné škole Caritas.
Studenti školy, kteří jsou nyní na zahraničních praxích, totiž dostali úkol: potkají-li se s nějakým zajímavým lidským osudem, musejí jej zapsat, dotyčného si vyfotit a z místa do hanácké metropole přivézt kámen. Ten vloží do dřevěné sochy. Ta tak bude symbolicky propojovat osudy lidí na celém světě.
„Konkrétní příběhy lidí jsme chtěli zobrazit v hmatatelné podobě. Vznikl tak model dřevěné sochy složené ze sloupů, které se budou k sobě připojovat. V každém okně bude položen jeden kámen,“ upřesnil ředitel školy Martin Bednář.
Lidské příběhy k jednotlivým kamenům budou zájemcům k dispozici na internetových stránkách školy. Zachycují například osud desetiletého rumunského chlapce Bogdana, který ho z velké části strávil na smetišti nebo život tureckého filozofa Nazira. Ten se v Holandsku živí rozvážením zeleniny.
Prvních patnáct kamenů už dovezli studenti z loňských praxí. Další příběhy se scházejí teď, kdy je v zahraničí asi třicítka dalších mladých lidí.
Kmotrem projektu je legendární novinář Jaromír Štětina, který také přidal svůj příběh z okupovaného Čečenska. Dva a půl metru vysoké umělecké dílo vytesal výtvarník Lubomír Dostál. Socha připomíná dům s okny symbolizujícími pohled do duše.
„Postupně, jak budou přibývat jednotlivé příběhy, budou přibývat i sloupy sochy,“ doplnil Bednář. Umělecké dílo bude přístupné veřejnosti. Ta se jeho slavnostního odhalení na nádvoří Caritas dočká po prázdninách.