Skupina senátorů představila petici s názvem „Zrušte komunisty“

Eva ZILIZIOVÁ, moderátorka

Výslovný zákaz komunismu jako zločinecké ideologie chce prosadit skupina pravicových senátorů z Klubu otevřené demokracie společně s řadou umělců a dalších známých osobností. Od rána je svým podpisem pod peticí s názvem „Zrušte komunisty“ podpořily na Internetu už tisíce lidí. Podle navrhované novely trestního zákona by za propagaci komunismu, včetně používání komunistických symbolů, hrozilo až pětileté vězení. V případě organizované skupiny až osm let. Pokračuje zpravodaj Radiožurnálu Vít Dvořák.

 

Vít DVOŘÁK, redaktor

„Chceme, aby změna trestního zákona přišla nejpozději do 17. listopadu,“ říká za petiční výbor Ladislav Smoljak.

 

Ladislav SMOJLAK, petiční výbor

Lidi si zvykli, že ty komunisti choděj po parlamentě a pijou a jedí chlebíčky s ostatními politickými stranami, a to je prostě signál pro společnost, tak už je to dobrý, komunismus zase máme tady zpátky a je prostě už zařazenej do normálního demokratickýho procesu. A já si myslím, že to právě je to nejhorší, co se může stát.

 

Vít DVOŘÁK, redaktor

Senátoři Štětina a Mejstřík už mají slib, že Senát jejich novelu schválí a věří, že přesvědčí i většinu poslanců, i když to prý bude těžké. Šéf KSČM Miroslav Grebeníček se tomu ale směje.

 

Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM

To beru s nadhledem, dokonce s úsměvem, pokud bych měl přitvrdit, tak si myslím, že je to velmi hloupá iniciativa.

 

Vít DVOŘÁK, redaktor

„Volby rozhodly jasně,“ dodává Grebeníček. Autoři petice ale tvrdí, komunisté jsou jako spolek vrahů placený daňovými poplatníky.

 

Naděžda KAVALÍROVÁ, Konfederace politických vězňů

My je musíme prostě dostat z politické scény.

 

Vít DVOŘÁK, redaktor

Dodává za Konfederaci politických vězňů Naděžda Kavalírová. Na 25. února už je na Staroměstské náměstí ohlášena demonstrace.