Situace na české politické scéně

Petr HARTMAN, moderátor
——————–
Následující příspěvek připravila Jana Šmídová.

Jana ŠMÍDOVÁ, redaktorka
——————–
Od parlamentních voleb v příštím roce nás dělí necelý rok. A menší a malé strany začínají v politickém spektru hledat výraznější pozice. Před několika dny se ohlásila formace Nezávislí demokraté v čele s Vladimírem Železným. V několika velkých městech, včetně Prahy, vznikají z malých subjektů volební uskupení, jejichž cílem je přes komunální sféru uspět i v parlamentních volbách. Změny signalizuje i Strana zelených, jí čeká mimořádný volební sjezd, který se bude konat 24. a 25. září v Pardubicích. O konání sjezdu požádalo osm krajských organizací a ztvrdilo jej předsednictvo Strany zelených. Zatím nejvíce nominací na předsedu má někdejší ministr životního prostředí Tošovského vlády Martin Bursík. Zelení přitom půjdou do parlamentních voleb samostatně. Podle nejaktuálnějších informací stávající předseda Strany zelených Jan Beránek na zmíněném sjezdu již svou funkci obhajovat nebude. Své rozhodnutí odůvodnil tím, že nechce utrácet síly ve vnitrostranických sporech a hodlá se věnovat naprosto klíčovému projektu, tedy spojením malých neparlamentních stran liberálního ražení. A co o současném vývoji ve straně soudí člen předsednictva Strany zelených Petr Štěpánek?

Petr ŠTĚPÁNEK, člen předsednictva Strany zelených
——————–
Tak já myslím, že to není nic zvláštního, je to normální vnitrostranická soutěž, jako v každé jiné politické straně. A politici jak na fórech veřejných, tak uvnitř strany musí své mandáty obhajovat. A je to případ i v zelených. A já z toho mám radost, protože to ukazuje, že strana se posouvá od takového toho nestandardního počátečního nadšení ke standardním procedurám a stává se stranou jako všechny jiné.

Jana ŠMÍDOVÁ, redaktorka
——————–
Zdálo by se, že celá minulost Strany zelených je ovšem poznamenaná oněmi spory, takže vy říkáte, že to není nic zvláštního, to znamená, že /nesrozumitelné/ pokračování oněch sporů?

Petr ŠTĚPÁNEK, člen předsednictva Strany zelených
——————–
Já myslím, že ne, protože rozdíl je ten, že dřív tam vždycky někdo přišel shora a všechno se vyměnilo, začalo se znova. A dneska celé tohle hnutí je hnutí zdola. Takhle změna, která patrně nastane na podzimním sjezdu, byla projednána v každém kraji zvlášť, projednávala se regionálně. Ta iniciativa a touha po novém vedení vznikla zdola, a to je zásadní rozdíl, například od těch padesáti zelených, kteří začali stranu předělávat shora.

Jana ŠMÍDOVÁ, redaktorka
——————–
Zdůrazňuje Petr Štěpánek ze Strany zelených, jež má v parlamentu jediného zástupce, výraznou osobu, senátora Jaromíra Štětinu, který není ze současného rozkolu nikterak nadšen.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Ano, já cítím, že zelení jsou ve velkém nebezpečí rozkolu, stojí tu proti sobě dva silní vůdci, pan Beránek a pan Bursík, což při rovnosti sil přináší /nesrozumitelné/ osudového rozpadu strany a ztrátu možnosti se se ctí účastnit voleb. Já si obou pánů, Beránka i Bursíka, vážím. A stále nabízím, abychom spolu utvořili jakousi tripartitu Beránek, Bursík, Štětina, to by byla veliká síla. A v této síle, si myslím, že bychom dokázali překročení od té pětiprocentní bariéry do Poslanecké sněmovny.

Jana ŠMÍDOVÁ, redaktorka
——————–
Petr Štěpánek však Štětinovu iniciativu odmítá.

Petr ŠTĚPÁNEK, člen předsednictva Strany zelených
——————–
Osobně nevidím ve vnitrostranické soutěži žádné ohrožení té politické strany. Podívejte se na stranu lidovou, která po smrti Josefa Luxe měla předsedů několik, s tou stranou to nějak nezahýbalo, nějak jí to neoslabilo. Ta perioda tam byla velice krátká. Jenom namátkou si vzpomínám na předsedy Kasala, Svobodu a Kalouska. A strana pokračuje, hájí zájmy těch, kdo jí volí, kdy především křesťanskodemokratických voličů. A myslím si, že je to podobně i ve Straně zelených, ve vztahu tedy k občanským iniciativám a podobně. A já myslím, že když pan Štětina se více účastní stranického života, nebo se stane členem, tak uvidí, že uvnitř je ta strana mnohem stabilnější a mnohem vyrovnanější, že taková krize neexistuje, protože tady skutečně dochází k vnitrostranické soutěži dvou lidí o to, kdo bude předsedou strany.

Petr HOLUB, redaktor
——————–
Jestli tomu dobře rozumím, tak vy tento návrh odmítáte, chtěl byste, aby byl zvolen jednoznačně jeden předseda, nejspíše pan Bursík?

Petr ŠTĚPÁNEK, člen předsednictva Strany zelených
——————–
Takhle, já myslím, že stejně jako je známo o panu Štětinovi, že on podporuje pana Beránka, tudíž těžko bude arbitrem dvou soků uvnitř strany, tak já podporuji pana Bursíka, a proto takovouto arbitráž žádným způsobem nepovažuji za možnou, ta by snad byla možná prostřednictvím instituce, nebo osoby neutrální. Ale já se vrátím znovu k těm lidovcům. Při posledních volbách proti sobě stáli například současný ministr životního prostředí Ambrozek a dnešní předseda strany Kalousek. Představte si, že by před sjezdem té strany za nimi přišel nějaký jejich senátor a řekl jim: „Tak, kluci, přeci nebudete spolu soutěžit ve volbách o místo předsedy strany. Pojďte se se mnou dohodnout.“ Já myslím, že v tom porovnání lidovců, což je strana stoletá a stabilní a zavedena, to působí úplně absurdně. A myslím si, že úplně stejně absurdně to působí i uvnitř Strany zelených, která je stranou demokratickou, má stanovy, předsedou se stává člověk volbou a ne dohodou s někým.

Petr HARTMAN, moderátor
——————–
Uvádí člen předsednictva Strany zelených Petr Štěpánek, host kolegů Jany Šmídové a Petra Holuba v dnešním vydání Studia STOP, které se vysílá na Českém rozhlasu 6 od dvaadvaceti hodin a deseti minut.