Senátoři si rozdělili práci ve výborech a zvolili jejich vedení

PRAHA 15. prosince (ČTK) – Senátoři dnes schválili složení svých výborů pro nadcházející dva roky podle principu poměrného zastoupení. Nejsilnější zastoupení v nich bude mít ODS, která má v horní komoře nejpočetnější frakci. V souladu s dohodami mezi kluby získaly výbory nová vedení, která má ve čtvrtek ještě formálně potvrdit celý Senát.

 

Občanští demokraté nově obsadí funkci předsedy evropského výboru, který povede Luděk Sefzig. V čele zdravotnického výboru nového předsedu senátorů ODS Tomáše Julínka vystřídala jeho stranická kolegyně Alena Palečková, předsedy hospodářského a ústavně-právního zůstali Milan Balabán a Jaroslav Kubera (oba ODS). Předsedou organizačního výboru je z titulu funkce šéf Senátu Přemysl Sobotka z ODS.

 

Lidovci uhájili vedení výboru pro územní rozvoj pro Jiřího Brýdla. Navíc získali i předsednictví ve výboru pro školství, kulturu, lidská práva a petice pro nestraníka Václava Jehličku.

 

Zahraniční výbor nadále povede nestraník Josef Jařab z Klubu otevřené demokracie. Novou předsedkyní mandátového a imunitního výboru se stala nestranička Helena Rögnerová z klubu SNK.

 

Ve třech výborech má ODS stejný počet členů jako zástupci všech ostatních seskupení. Platí to pro výbory hospodářský, zahraniční a pro zdravotnictví a sociální politiku. Naopak nejméně členů má ODS ve výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí, a to čtyři z deseti. V ostatních pěti z devíti výborů včetně organizačního má o jednoho člena méně než ostatní frakce.

 

Z nových senátorů se například dosavadní plzeňský primátor Jiří Šneberger (ODS) stal členem ústavně-právního výboru, jeho pardubický protějšek Jiří Stříteský (ODS) členem zahraničního výboru. Ve stejném výboru zakotvil i novinář Jaromír Štětina (za Stranu zelených). Karel Schwarzenberg (ODA) bude působit v evropském výboru, předseda SNK sdružení nezávislí Igor Petrov v hospodářském výboru.