Senátoři Schwarzenberg a Štetina nedostali víza do Běloruska

PRAHA 13. ledna (ČTK) – Senátoři Karel Schwarzenberg (za US- DEU) a Jaromír Štětina(za Stranu zelených) nedostali víza do Běloruska. Podle jejich tiskového prohlášení, které dnes zaslali ČTK, je to nepřekvapilo. V Bělorusku, kde vládne tuhý režim Alexandra Lukašenka, se totiž chtěli sejít s opozičními politiky a zástupci nevládních organizací a tisku.

Senátoři o víza požádali poté, co jejich cestu schválil senátní organizační výbor. Na velvyslanectví podle tiskového vyjádření odevzdali řádně vyplněné formuláře a diplomatické pasy. Pracovnice běloruského zastupitelského úřadu se ČTK odmítla k záležitosti vyjádřit.

Politici chtěli do Běloruska vyjet před volbami ohlášenými na letošní březen. Plánovali mimo jiné setkání s kandidátem sjednocené běloruské demokratické opozice Aljaksandrem Milinkevičem.

Na programu jejich cesty byla i diskuse o členství Česka v euroatlantických organizacích a vztazích Evropské unie a Běloruska. Chtěli se rovněž informovat o rozhodnutí běloruského ministerstva školství, které údajně zakázalo vycestovat studentům bohemistiky na studijní pobyt v Česku. Senátory také zajímalo, jak vypadá procedura vydávání českých víz běloruským občanům.

Lukašenko stojí v čele východoevropské země od poloviny 90. let. Na Západě není vítán a tamní média ho nazývají „posledním evropským diktátorem“. Je mimo jiné obviňován z potlačování opozice, zavírání nezávislých médií a nerespektování lidských práv.

jhr rot