Senátoři navrhují zrušit KSČM

Praha – Neobvyklý „dárek“ dostali komunisté od Senátu k blížícímu se 19. výročí sametové revoluce: návrh na zrušení KSČM. Senátoři jsou přesvědčeni, že tato strana porušuje ústavu a zákony.
Horní parlamentní komora včera schválila závěrečnou zprávu komise pro posouzení ústavnosti KSČM. Ta obsahuje 76 nejzávažnějších indicií z dokumentů komunistické strany a projevů jejích představitelů. Senátoři zároveň požádali vládu, aby závěrečnou zprávu předala Nejvyššímu správnímu soudu, který jako jediný může stranu zrušit.
„Naše zpráva je dalším krokem k dekomunizaci naší společnosti,“ řekl MF DNES senátorJaromír Štětina, který komisi předsedal.
Štětina říká, že s kolegy shromáždil důkazy o tom, že KSČM porušuje několik paragrafů trestního zákona. „Jde o podněcování třídní nenávisti a popírání komunistické genocidy,“ jmenoval.
Součástí zprávy jsou podle Štětiny také důkazy, že KSČM porušuje ústavu. Ta říká, že součástí našeho politického systémumohou být pouze ty strany a hnutí, které odmítají násilí jako prostředek k získání svých politických cílů. „KSČM však násilí neodmítá. Ve stanovách oslavuje Marxe a Lenina, strůjce velkého teroru,“ prohlásil Štětina.
Návrh včera podpořilo 30 z 38 přítomných senátorů. Proti byli jen komunisté a sociální demokraté. Dva senátoři ODS se hlasování zdrželi.
Místopředseda KSČM Jiří Dolejš se nebojí, že by soud jeho stranu zakázal. „Tato zpráva neobsahuje žádné argumenty, které by obstály před soudem. Jsme přesvědčeni o tom, že jsme nejen stranou legitimní, ale i plně demokratickou,“ řekl Dolejš.