Senátoři napadli u Ústavního soudu zdanění výnosů z fotovoltaiky

Praha – Senátoři napadli u Ústavního soudu zdanění výnosů ze solární energie ve výši 26 procent. Chtějí zabránit arbitrážím, jimiž hrozili provozovatelé fotovoltaických elektráren. Oznámil to dnes senátorský klub KDU-ČSL.

„K podání ústavní stížnosti nás vede obava, že Česká republika může v důsledku přijatého zákona čelit velkému počtu arbitráží a neodhadnutelným finančním náhradám,“ uvedl jeden z iniciátorů stížnosti, bývalý lidovecký předseda Jiří Čunek. Pokud by podle něj Ústavní soud stížnost odmítl, byl by to významný argument pro případné arbitráže. Opačný verdikt by pak zabránil tomu, aby český daňový poplatník platil za chyby zákonodárců.

Zdanění navrhla vláda s cílem zabránit masivnímu zdražení elektřiny díky boomu solárních elektráren. Bez přijetí novely by podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka (ODS) domácnosti a firmy zaplatily o 11,7 miliardy korun za rok více. Právě tuto sumu novela umožnila získat vládě na uhrazení příspěvku na podporu obnovitelných zdrojů.

Novela počítá s tím, že zdaněna bude po tři roky elektřina ze slunečních elektráren, které byly uvedeny do provozu loni a předloni. Právě toto zpětné zdanění je jedním z napadených ustanovení novely. Podle autorů stížnosti zákon zachovává původní zákonné garance výkupní ceny, tedy zcela určitou návratností investice výrobce, ale jiným zásahem garantovanou cenu snižuje o výši odvodu.

Senátoři napadli také zdanění bezplatných emisních povolenek po příští dva roky, z čehož si vláda slibuje získat 4,8 miliardy korun. Autorům stížnosti vadí, že poskytnutí povolenek je zpětně prohlášeno za dar, a tím včleněno do režimu daně darovací. Pod stížností jsou podle dostupných informací podepsáni kromě lidovců také zástupci ČSSD, Severočechů.cz a dva členové senátorského klubu vládní TOP 09 a Starostové, nestraníci Jan Horník a Jaromír Štětina.