Senátoři chystají zakázat komunisty

Novela trestního zákona by jasně postavila mimo zákon komunistickou a nacistickou ideologii.

Jedna z posledních nereformovaných komunistických stran ve střední Evropě by se v případě úspěchu senátorského návrhu musela přejmenovat.

 

PRAHA – Po mnoha letech se na scénu opět dostává pokus o postavení komunistické ideologie mimo zákon. S nápadem zakázat komunistický, stejně jako nacistický, pohled na svět přicházejí tentokrát senátoři Martin Mejstřík a Jaromír Štětina.

Právníci z Cesty změny – strany, za kterou senátor Mejstřík kandiduje – připravili nenápadnou novelku trestního zákona. Ta by měla přidat do trestního zákona jasnou zmínku, že komunismus a nacismus jsou hnutí potlačující práva jednotlivce.

Pokud autoři uspějí, dnešní KSČM by se musela minimálně přejmenovat. „Nepřímým důsledkem tohoto zákona je to, že by neměla existovat na české politické scéně strana, která má v názvu komunistická,“ popisuje Mejstřík.

Do trestního zákona by podle autorů novely stačilo přidat pouze čtyři slova. Dnešní paragraf 260 říká, že do vězení může jít každý, „kdo podporuje nebo propaguje hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka…“. Tato věta by se podle Mejstříka změnila na: „kdo podporuje nebo propaguje komunismus, nacismus nebo jiné podobné hnutí…“. Pak už by prý soudy mohly jednoznačně odsuzovat nejen hajlující skinheady, ale také komunisty hlásající třídní nenávist. „Poslání novely tkví především v nezpochybňování historie, kdy je nutné jednoznačně pojmenovat zlo tak, aby se již nikdy nestalo přítomností. Podání novely plyne z touhy občanů vypořádat se s vlastní minulostí. Na takové rozhodnutí není nikdy pozdě,“ říká právník Jakub Pinta, který zákon napsal.

 

Podobný záměr už jednou nevyšel

 

Podle právníka Josefa Lžičaře, který před rokem 1989 hájil disidenty, nemá taková novela smysl. Navíc v roce 1992 již jednou Ústavní soud podobný pokus smetl ze stolu.

Zákonodárci tehdy schválili, že stejný paragraf trestního zákona bude obsahovat odkaz na fašismus a komunismus. Ústavní soud ale prohlásil, že to není v souladu s Listinou základních práv a svobod. Podle soudu totiž na žádném místě trestního zákona není přesně vymezen sporný pojem „komunismus“.

Mejstřík se Štětinou nyní obcházejí ostatní senátory, aby jejich nápad podpořili. PodleŠtětiny s novelou zatím souhlasí asi deset senátorů. Jednání včera probíhala s největším klubem v horní komoře – ODS. A ta se zatím tváří na návrh vlídně. „Včera jsme o tom hovořili, ale ještě jsem ten návrh neviděl. ODS ale vždycky podporovala, podporuje a bude podporovat vše, co povede k omezení pozice komunistů,“ prohlašuje místopředseda Senátu za ODS Jiří Liška.

Pokud by senátoři uspěli, Česko by bylo jedinou zemí z tzv. komunistických satelitů, která by komunistickou ideologii postavila mimo zákon.