Senátor Štětina požádal NBÚ o přezkoumání Obstovy prověrky

Praha 20. června (ČTK) – Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) by měl podlesenátora Jaromíra Štětiny (za Stranu zelených) přezkoumat bezpečnostní prověrku přerovského státního zástupce Radima Obsta.Štětina o to dnes dopisem požádal ředitele NBÚ Dušana Navrátila. Podle senátora existuje „důvodná pochybnost“ o tom, že Obst nesplňuje podmínky pro získání osvědčení.

Štětina tak pokračuje ve svém tažení za zpochybnění Obstovy prověrky. Podle senátora měl žalobce a jeho rodina kontakty na komunistickou Státní bezpečnost (StB), a Obst tak získal prověrku neoprávněně. Obst to popírá a jeho rodiče podali na senátora trestní oznámení pro pomluvu.

Senátor své tvrzení opírá o vyjádření bývalých pracovníků Bezpečnostní informační služby (BIS) Vladimíra Hučína a Petra Částečky. Podle Štětinyminulý týden při jednání sněmovní komise pro kontrolu BIS poukazovali na řadu svazků BIS, které zpracovávali při sledování problematiky politického extremismu a udělování bezpečnostních prověrek.

Štětina už minulý měsíc požádal o odtajnění svazků BIS s názvy Silon, Dýka, Hrob a Špunt, které podle něj obsahují důležité informace o Obstově minulosti. Týkají se prý orgánů činných v trestním řízení včetně Obsta. Mluvčí BIS Jan Šubert ale odmítl sdělit, co konkrétně uvedené svazky obsahují.

Senátor napadl také květnový verdikt státní zástupkyně Hany Vrbové, podle níž Obst získal prověrku řádně. Vrbová podle Štětiny neměla k dispozici inkriminované svazky BIS. Senátor odmítl tvrzení, že by na žalobkyni vyvíjel nátlak. S žádostí o přezkoumání celé věci na nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou, která si poté vyžádala od Vrbové podklady.

Nejvyšší státní zastupitelství předminulý týden odvolalo Obsta jako dozorujícího žalobce v kauze vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL), který čelí obvinění z korupce. Podle levicové opozice to bylo na politický nátlak; opoziční poslanci se dnes kvůli tomu neúspěšně pokusili vyslovit vládě nedůvěru.

mhm mal