Senátor: Požadavek komise pro BIS vůči Štětinovi je uraženost

Praha 27. srpna (ČTK) – Případný požadavek sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS), aby se kritickými výroky senátora Jaromíra Štětiny na její adresu zabýval senátní imunitní výbor, pokládá člen tohoto výboru Josef Novotný za zbytečnou uraženost. Řekl to dnes ČTK. Rozhodně by byl proti tomu, aby výbor Štětinu nutil k omluvě poslanecké komisi.

Štětina se nelichotivě vyjádřil o práci komise kvůli tomu, že nenašla ve svazcích tajné služby důkazy o tom, že by státní zástupce Radim Obst získal neoprávněně svou bezpečnostní prověrku. Podle senátora Obst a jeho rodina údajně měli kontakty na bývalou komunistickou Státní bezpečnost, BIS prý ale nepředložila komisi všechny relevantní důkazy. BIS však jakoukoli manipulaci rezolutně popírá.

Štětina (za Stranu zelených) na adresu komise po zveřejnění výsledků její práce uvedl, že je „na baterky“, „neschopná“ a „odvedla mizernou práci“. Členové komise poté vyzvali Štětinu, aby se jim omluvil, ten to odmítá. Uvažují proto o pohnání senátora před senátní imunitní výbor pro urážku orgánu Poslanecké sněmovny. Členku senátního mandátového a imunitního výboru Ludmilu Müllerovou (KDU-ČSL) takovýto postup překvapil.

„Myslím, že je to taková zbytečná uraženost,“ řekl Novotný (SNK ED). Domnívá se, žeŠtětina ví, o čem hovoří. „Dovedu si představit, že ty stopy jsou tak dokonale zameteny, že nejsou známy,“ uvedl senátor. Podle něj je možné i to, že poslanci „do toho nešli“ a nic nezjistili, protože jim nebylo nic předloženo.

Štětina svá tvrzení o kontaktech Obsta na StB opíral o vyjádření bývalých pracovníků BIS Vladimíra Hučína a Petra Částečky. Ti tvrdili, že důkazy potvrzující jejich vyjádření jsou právě ve svazcích Silon, Dýka, Hrob a Špunt, uložených v archivech BIS. Na konci června poslanci ze sněmovní komise tyto materiály přímo v sídle BIS prozkoumali. Členové komise podle mluvčího BIS prý dostali všechny dokumenty, o které požádali.

Informace o údajné spolupráci Obsta s StB se objevila už na začátku února při jednání horní komory o vydání vicepremiéra a šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka k trestnímu stíhání pro podezření z korupce. Obst původně dozoroval tuto kauzu, která prozatím skončila odložením. Komise se Obstovým případem zabývala téměř tři měsíce a vyslechla všechny zúčastněné osoby.

mhm mkv