Senátor chce veřejně projednat radarovou základnu

senátor Jiří PospíšilVeřejné slyšení o umístění americké radarové základny v Brdech se chystá vyvolat senátor Jiří Pospíšil (ODS). Podle něj totiž Senátu schází dostatek informací.

„Chtěli bychom si pouze vyslechnout relevantní osoby, které o radarové základně jednají, abychom měli informace z první ruky a nikoli zprostředkované z médií,“ sdělil ve čtvrtek Týdnu.cz senátor za České Budějovice Jiří Pospíšil, který je členem Výboru pro zahraniční věci obranu a bezpečnost. „Vzhledem k posledním událostem mám dojem, že jako senátoři nemáme dostatek informací. Jestliže o tom Senát jednou bude rozhodovat, rád bych znal odpověď na otázky typu, kdo a jak koho o základnu požádal, abychom měli v této otázce jasno,“ vysvětlil své důvody s tím, že by chtěl mít na rozhodování delší čas si svůj postoj promyslet. Senátor by rád, aby se na veřejném slyšení k základně vyjádřil premiér Mirek Topolánek, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a vedoucí rezortu obrany Vlasta Parkanová. Přizvat by také chtěl starosty obcí, které leží v blízkosti radaru.

Podle něj by se v Senátu je ho podnět měl setkat s ohlasem. „Zatím jsem o tom hovořil se třemi dalšími kolegy senátory panem Štětinou a Zoserem a ti se k tomu, že představím tento návrh stavěli vstřícně,“ řekl senátor za Jihočeský kraj. Podle něj se jeho plán zamlouval i přesedovi senátu Přemyslu Sobotkovi. Návrh předloží na schůzi Výboru pro zahraniční věci, ochranu a bezpečnost sedmého března.