Senátní návrh chce zakázat propagaci komunismu

Aleš KOUBA, moderátor
——————–
Zakázat propagaci komunismu v Česku je cílem senátního návrhu, který by mohl změnit trestní zákon. Dnes se jím na svém zasedání bude zabývat kabinet Jiřího Paroubka. Podle návrhu by se za propagaci komunismu, která by podléhala trestu, považovalo i označení politické strany takovýmto názvem. Podle komunistů by zákaz propagace komunismu byl diskriminací. Myslí si to i senátor za KSČM Vlastimil Balín.

Vlastimil BALÍN, senátor /KSČM/
——————–
Hledá-li snad někdo z nás ďábla po vlastech českých či v jiných lidech, ať se vypořádá nejprve s tím ďáblem, který zmítá jeho duší a jeho tělem.

Aleš KOUBA, moderátor
——————–
Podle jednoho z předkladatelů návrhu, senátora za Stranu zelených Jaromíra Štětiny je ale důležité jasně v zákoně říci, co se smí a co ne. Zároveň vysvětlil, co by změna mohla přinést.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /Strana zelených/, jeden z předkladatelů návrhu
——————–
Senátoři drtivou většinou odhlasovali, že se v tomto zákoně bude explicitně vyjadřovat, že propagace nacismu a komunismu v naší zemi je trestná. Znamenalo by to, že není možné používat název strany komunistická, protože název strany sám o sobě je propagací tohoto hnutí.