Senátní komise pro ochranu soukromí bude zrušena

Praha 20. listopadu (ČTK) – Senátní komise pro ochranu soukromí bude po šesti letech zrušena. K důvodům patří kromě nutnosti úspor v senátním rozpočtu to, že neměla dostatečnou náplň práce, kterou mohou převzít výbory. ČTK to dnes řekl předseda senátorů ČSSD Petr Vícha. Podle něj se na zrušení komise dohodli zástupci senátorských frakcí při vyjednávání o povolebním uspořádání horní komory. V Senátu tak zůstane jen šest komisí.

Komise pro ochranu soukromí měla pomoci řešit systémové problémy a odhalovat rizika v oblasti ochrany soukromí, nikoli věcné stížnosti. Před vznikem komise se ochranou soukromí zabýval především výbor pro lidská práva. V čele komise stála v minulém funkčním období Jana Juřenčáková (STAN), která ale senátorský mandát letos neobhájila.

Zástupce nynějšího pětičlenného Klubu Starostové a Ostravak tak nebude vést žádnou z komisí nebo výborů, potvrdil dnes ČTK staronový místopředseda frakce Jaromír Štětina (za TOP 09). Klub, do jehož čela byl dnes zvolen starosta Božího Daru Jan Horník (za STAN), získal pouze místopředsednické místo ve výboru mandátovém a imunitním. „My jsme o víc neusilovali,“ uvedl Štětina s tím, že členové klubu nelpí na funkcích. „Ta práce se dá dělat jinak přeci,“ dodal.

Prvním ustaveným orgánem Senátu pro nové funkční období se dnes stala volební komise, neboť bude ve středu při schůzi horní organizovat výběr jejího vedení. Do čela komise byl zvolen Tomáš Kladívko (ODS). Občanští demokraté mají dál vést také komisi pro krajany v osobě Tomáše Grulicha a komisi pro sdělovací prostředky, nově ji povede Daniela Filipiová.

ČSSD má zůstat komise pro práci Kanceláře Senátu, které má opět předsedat Karel Korytář. Předsednictví ve dvou zbývajících komisích si sociální demokraté vyměnili s lidovci. Komisi pro rozvoj venkova místo Petra Šilara (KDU-ČSL) povede Dagmar Zvěřinová. Ústavní komisi má po bývalé sociální demokratce Jiřině Rippelové, která senátorský mandát neobhájila, převzít bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (za SZ) na základě nominace Klubu pro obnovu demokracie – KDU-ĆSL a nezávislí.