Senátní komise pro Bělorusko je kompletní, vede ji Sehnal z ODS

Praha 19. dubna (ČTK) – Nová senátní komise, která má podpořit běloruskou demokratickou opozici vůči autoritářskému režimu prezidenta Alexandra Lukašenka, je kompletní. Povede ji Vlastimil Sehnal z ODS, který byl jediným kandidátem na tuto funkci. Podle informací ČTK dnes v tajných volbách získal 90 procent hlasů. Oficiální výsledky voleb budou oznámeny ve čtvrtek.

Komise bude mít za úkol sledovat dodržování lidských práv v Bělorusku a vyhledávání a evidování občanů této země, kteří jsou z politických důvodů vězněni nebo jinak perzekvováni.

V sedmičlenné komisi mají místo všechny senátorské frakce, přičemž ODS má jako nejsilnější klub tři členy a ostatní frakce po jednom zástupci. KDU-ČSL bude v komisi reprezentovat místopředseda Senátu Petr Pithart, ČSSD odborářský předák Milan Štěch, Klub otevřené demokracie někdejší novinář Jaromír Štětina a klub SNK Jitka Seitlová (za hnutí Nezávislí).

Původně jednoduché ustavení komise provázely spory o její sestavení i nominaci kandidátů na jejího předsedu. Místopředsedkyně klubu SNK Helena Rögnerová uvedla, že by předsednictví mělo náležet její frakci, předseda senátorů ČSSD Jan Rakušan chtěl zase více času na nominaci kandidátů. Nakonec ale i jeho klub, stejně jako klub ODS, navrhl Sehnala. Ze šesti senátních komisí tak tři vedou zástupci ODS, po jedné pak senátoři KDU-ČSL, Klubu otevřené demokracie a SNK.

Člen komise Tomáš Jirsa z ODS odmítl náznaky, že by si jeho strana chtěla uzurpovat další placenou funkci v Senátu. „My jsme k tomu opravdu přistupovali tak, že všechny funkce jsou dobrovolné, a chtěli jsme něco udělat pro Bělorusko a pro ten problém, který tam vznikl,“ uvedl. Doporučil, aby se funkcionáři komise vzdali svých odměn ve prospěch běloruské opozice.

Zástupci běloruské opozice mají dlouhodobě v Česku, a to nejen v Senátu, dveře otevřené. Loni tu byl opoziční prezidentský kandidát Aljaksandar Milinkevič, jehož stoupenci nesouhlasí s nedemokratickým způsobem znovuzvolení Lukašenka. Tvrdé zásahy jeho režimu vůči demonstrantům a jejich zatýkání odsoudily i mezinárodní orgány a organizace.