Senátní Klub otevřené demokracie nezanikne, získal pátého člena

Praha 29. října (ČTK) – Senátorský Klub otevřené demokracie nezanikne, přestože v senátních volbách přišel o tři ze svých sedmi členů. Potřebného pátého získal v posledním senátorovi SNK ED Igoru Petrovovi, dosavadním členovi končícího klubu SNK. ČTK to dnes řekla staronová předsedkyně klubu Soňa Paukrtová (za Stranu pro otevřenou společnost).

„Nabídli jsme mu to a on k nám vstoupil. Takže je nás pět,“ uvedla Paukrtová. Chce ještě mluvit o členství v klubu s Janou Juřenčákovou (Nezávislí starostové pro kraj), se zbývající členkou klubu SNK Lianou Janáčkovou (za hnutí Nezávislí) ale nepočítá. „Myslím, že to rozhodnutí je oboustranné, že ona bude chtít být někde jinde,“ uvedla Paukrtová.

Janáčková a Juřenčáková na sebe možná nejviditelněji upozornily při letošní volbě prezidenta, kdy na rozdíl od ostatních členů klubu SNK daly své hlasy kandidátovi ODS Václavu Klausovi. Původně šestičlenný klub SNK také skončí kvůli tomu, že se žádnému z jeho tří členů letos nepodařilo obhájit mandát – včetně předsedy frakce Josefa Novotného (SNK ED).

Klub otevřené demokracie podle Paukrtové nepomýšlí na křeslo ve vedení Senátu. „Máme pocit, že těch adeptů na posty místopředsedů Senátu je hodně a my tuhle ambici v tuhle chvíli nemáme, ta činnost v Senátu má spočívat v něčem jiném,“ uvedla. Uvažuje ale o tom, že by klub v povolebních vyjednáváních usiloval o obsazení funkce předsedy některého z výborů.

Kromě Paukrtové a Petrova budou v klubu ministr zahraničí Karel Schwarzenberg jakosenátor za US-DEU, Jaromír Štětina (za Stranu zelených) a Jan Horník (za Spojené demokraty – Sdružení nezávislých).

mhm mal