Senát vyzval vládu, ať dá komunisty k soudu

Čeští komunisté mohou přijít o značku Marxe a Lenina, která přitahuje jejich věrné voliče.
Senátoři jsou totiž přesvědčeni, že odkazy na jejich myšlenkové vůdce jsou v rozporu s ústavou. Vyzvali vládu, aby dala podnět k soudu, který může komunisty přimět vzdát se svých idolů.
Včera Senát schválil dlouho připravovaný dokument, který je výstupem několikaletého bádání senátní komise posuzující ústavnost KSČM. Našla 76 indicií, které budou muset možná komunisté vysvětlovat před soudem. Podnět ale podle zákona sám Senát dát nemůže, musí jít z rukou prezidenta nebo vlády.
»Komunisté podle našeho názoru rozněcují třídní zášť a popírají komunistickou genocidu. Shromáždili jsme k tomu celou řadu důkazů z jejich oficiálních dokumentů, závěrů sjezdů či vyjádření jejich představitelů,« uvedl šéf komise Jaromír Štětina.
Odvolává se přitom na pátý článek české ústavy, podle nějž nemohou fungovat ty strany a hnutí, které prosazují násilí jako prostředek k dosažení svých cílů. »A když se hlásí k revolučnímu odkazu Marxe a Lenina, k čemuž máme konkrétní důkazy, tento skutek podle nás naplňují,« uvedl Štětina.
Senátoři chtějí po vládě, aby dala podnět k Nejvyššímu správnímu soudu. Místopředseda Topolánkova kabinetu Petr Nečas (ODS) se k tomu staví odměřeně. »Návrh nemáme v ruce, vláda jej musí prostudovat. Jde o právnický problém,« řekl. Pakliže soud podnět dostane, může stranu zrušit, čemuž nevěří ani Štětina, nebo ji donutí vzdát se všeho, co by bylo v rozporu s ústavou.

Senát vyzval vládu, ať dá KSČM k soudu

Komunisté by se tak museli vzdát všech svých »obchodních« značek. Přišli by o pěticípou hvězdu, srp a kladivo, museli by změnit název, problémové pasáže stanov a museli by se znovu registrovat.
»Rozhodnutím senátu jsem nabyl dojmu, že odcházejícím senátorům nezáleží na kvalitě jejich práce,« řekl místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Že se komunisté hlásí k Leninovi a Marxovi nepovažuje za problematické.

»Revoluce nemusí být zákonitě krvavá. Že používáme odkaz na díla těchto autorů, ještě neznamená, že slepě kopírujeme knihy z devatenáctého století. Navíc KSČ se už distancovala od chyb své předchůdkyně,« uvedl Dolejš.

O autorovi| Petr Weikert, www.ihned.cz/weikert