Senát přijal závěrečnou zprávu pro posouzení ústavnosti KSČM

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka
——————–
Senát přijal závěrečnou zprávu dočasné komise horní komory pro posouzení ústavnosti KSČM. Zprávu předložil plénu senátor Jaromír Štětina, podle kterého porušuje komunistická strana Ústavu České republiky. Detaily má Květa Moravcová.

Květa MORAVCOVÁ, redaktorka
——————–
Podle Jaromíra Štětiny porušují komunisté ústavu hned v šestasedmdesáti indiciích. Například v článku pět, který zhruba říká, že součástí českého politického systému mohou být pouze ty politické strany a hnutí, které odmítají násilí jako prostředek svých cílů.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Komunistická strana Čech a Moravy v mnoha ohledech a oficiálních dokumentech a projevech svých představitelů násilí neodmítá, naopak ho adoruje.

Květa MORAVCOVÁ, redaktorka
——————–
Podle senátora Václava Homolky z KSČM je zpráva komise účelová, násilí komunisté podle něj nevyužívají.

Václav HOVORKA, senátor /KSČM/
——————–
To slovo násilí, které tam neustále se prolíná, tak si myslím, že není na místě. Nemůže říct žádný konkrétní případ, kdy by to tak bylo. A pokud se tam uvádí některé výroky lidí, tak to jsou jejich soukromé názory a k těm se KSČM nehlásí.

Květa MORAVCOVÁ, redaktorka
——————–
Zpráva dočasné komise Senátu pro posouzení ústavnosti KSČM teď půjde do vlády, které ji může postoupit Nejvyššímu správnímu soudu, jenom ten totiž může rozhodnout o případném rozpuštění politické strany. Květa Moravcová, Radiožurnál.