Senát opět nominoval skupinu bratří Mašínů na vyznamenání

Praha 24. května (ČTK) – Členové protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů byli třetí rok za sebou navrženi Senátem na státní vyznamenání. Podle senátorů by jim měl prezident udělit Řád Bílého lva. Ani letos se ale tato nominace neobešla bez sporů mezi pravicovými senátory a zástupci levice, podle nichž se Mašínové při ozbrojeném odporu proti komunistickému režimu dopustili vražd.

Nominaci Ctirada a Josefa Mašínových a Milana Paumera dnes horní komora schválila nejtěsnější většinou, pro bylo 24 ze 47 přítomných senátorů. Navržení dalších tří členů skupiny, a to Václava Švédy, Zbyňka Janaty a Ctibora Nováka, kteří byli komunisty popraveni, získalo o sedm hlasů více.

Mezi odpůrce návrhu patřil předseda senátorů ČSSD Jan Rakušan, podle něhož Mašínové při probíjení na Západ zavraždili spoutaného policistu. Argumentoval právními definicemi vraždy. „Vraždy zajatců jsou zvláště zavrženíhodné a zbabělé,“ uvedl. Podle Jaromíra Štětiny (zaStranu zelených) byli Mašínové ve válce, ve které platí smutná zásada: „Jestliže nezabiješ, budeš zabit.“

Alena Palečková (ODS) připomněla osud Švédy, Janaty a Nováka, kteří byli po dopadení podle ní spíše zavražděni než popraveni. Podle senátorky byli připoutáni k zařízení, které roztahováním hlavu oddělilo od těla. Komunistický senátor Vlastimil Balín námitky opíral o to, že navržení Mašínů nepodpořil senátní organizační výbor.

Celkem Senát letos navrhl udělit vyznamenání 35 osobnostem. Jsou mezi nimi kromě válečných hrdinů například předseda Ligy proti rakovině Zdeněk Dienstbier, který koncem května oslaví 80. narozeniny, hudební historik a publicista Zdeněk Mahler, nominovaný na Řád T.G.Masaryka, kameraman Miroslav Ondříček a architekt Karel Černý, kteří se podíleli s Milošem Formanem na jeho oscarovém filmu Amadeus.

Na Medaili Za zásluhy byli navrženi zvonařka Marie Dytrychová, fotograf Jindřich Štreit, brigádní generál Jaroslav Plass, Jan Pivečka, který se zasloužil o výchovu mládeže z narušeného prostředí, nebo Kumar Vishwanathan, který usiluje o větší porozumění mezi romskou komunitou a většinovou společností. Medaili Za hrdinství by měl podle Senátu dostat mimo jiné Ondřej Cakl z neziskové organizace Tolerance a občanská společnost, který se věnuje potírání neonacistů.

Adepty na vyznamenání vybírá také sněmovna, mezi jejímiž kandidáty byli spisovatel Arnošt Lustig, olympijská vítězka Kateřina Neumannová, zpěvák Karel Kryl či scenárista Vladimír Körner. O tom, kdo vyznamenání nakonec dostane, rozhodne ale nakonec výhradně prezident republiky.

Martin Horák rot