Senát má devět komisí, ODS povede čtyři z nich

Praha 29. listopadu (ČTK) – Senát má ode dneška devět komisí. Senátoři ODS, kteří mají v horní komoře početní převahu, povedou čtyři z nich. V čele dvou komisí stanuly senátorky z klubu SNK. Vedení zbývajících tří komisí si mezi sebe rozdělily, stejně jako v případě výborů Senátu, kluby ČSSD, KDU-ČSL a Klub otevřené demokracie, který sdružuje především nestraníky z menších pravicových uskupení.

ODS s 41 senátory bude předsedat také šesti výborům. Celkem tak její zástupci povedou deset z 18 orgánů horní komory, ostatní čtyři frakce pak rovným dílem zbývajících osm. V pětičlenném vedení Senátu má ODS tři zástupce včetně předsedy horní komory, funkce místopředsedů obsadily ještě ČSSD a KDU-ČSL.

Občanští demokraté si ponechali předsednictví v komisích, které vedli i v minulém funkčním období. Kromě šéfa volební komise Josefa Pavlaty byl zvolen do čela komise pro sdělovací prostředky opět Jiří Oberfalzer, do čela komise pro práci Kanceláře Senátu Daniela Filipiová a do čela dočasné komise, která se věnuje dodržování lidských práv v Bělorusku, pak znovu Vlastimil Sehnal.

Klub SNK, jehož zástupci nebudou vést žádný z výborů, má znovu Václavu Domšovou (za SNK ED) jako předsedkyni komise pro rozvoj venkova. Její kolegyně z klubu Jitka Seitlová (za hnutí Nezávislí) se po dvou letech vrátila do čela komise pro krajany.

Ústavní komisi povede doktorka práv Jiřina Rippelová (ČSSD), která tak nahradila bývalého senátora KDU-ČSL Jiřího Stodůlku. Dočasné komisi pro posouzení ústavnosti KSČM bude nadále předsedat Jaromír Štětina (za Stranu zelených) z Klubu otevřené demokracie. Do čela nové stálé komise pro ochranu soukromí byl zvolen současný místopředseda KDU-ČSL Josef Kalbáč.

Senátoři si dnes zvolili také své zástupce v meziparlamentních organizacích. Jsou jimi Meziparlamentní unie, Parlamentní shromáždění RE, NATO a Středoevropské iniciativy, Parlamentní shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), Prozatímní shromáždění pro evropskou bezpečnost a obranu (ZEU) a Euro-středomořské parlamentní shromáždění.

Martin Horák mal