Šéf Strany zelených podpořil na rozdíl od Uhla petici proti KSČM

PRAHA 7. února (ČTK) – Předseda Strany zelených Jan Beránek podpořil na rozdíl od člena své strany a bývalého disidenta Petra Uhla chystanou novelu trestního zákona a petici, které směřují k zákazu propagace komunismu, nacismu a fašismu. Na této iniciativě se podílí senátor Jaromír Štětina, kterého zelení do horní komory nominovali.

 

„Nezřekli se (komunisté) symbolů a názvu, které pro tisíce občanů znamenaly smrt a pro statisíce vyhnání, ztrátu svobody, majetku, půdy či zaměstnání nebo zákazy studia,“ uvedl s poukazem na petici Beránek ve zprávě, kterou dnes zaslal ČTK.

 

Petici www.zrusmekomunisty.cz by ale Beránek formuloval jinak, neboť prý obsahuje věci svádějící k různým výkladům. Poznamenal, že ve Straně zelených je mnoho lidí, kteří vnímají KSČM bez mimořádných emocí jako politického protivníka.

 

Poukázal na to v nedělním otevřeném dopise Štětinovi i Uhl, podle něhož prý senátorova iniciativa může zelené poškodit. Beránek na Uhlově postoji ocenil konstatování, že se KSČM nepokusila o analýzu stalinismu a normalizace. „Podporuje tím to, co chápu jako jádro Štětinovy iniciativy,“ uvedl Beránek.

 

„Ideální by bylo, kdyby zde nastal pohyb, který by znejistil a diskreditoval poststalisnistické křídlo v KSČM. Ta by se měla obrodit v moderní levicovou stranu. Právě moderní levicové strany spolupracují se zelenými,“ podotkl Beránek. K zeleným mají blízko vládní sociální demokraté.

 

Uhl míní, že petice i novela jsou protiústavní a protiprávní, že komunisté v Česku nepředstavují stejné ohrožení demokracie jako kdysi nacisté. Senátor se proti tomu ohradil. Posoudit, zda jsou novela a petice protiústavní, by podle něj měli zákonodárci a občané ČR. Petici a novelu představí její iniciátoři v úterý.

 

O stejném tématu se nyní debatuje i v Evropském parlamentu. Skupina pravicových poslanců z postkomunistických zemí požaduje, aby se případný celounijní zákaz nacistických symbolů rozšířil i na symboly komunistické.

 

mhm kar