Rusko zakázalo vstup Schwarzenbergovi, Štětinovi či Fülemu

ct24.cz
30. května 2015, autor: kat

Praha – Rusko zakázalo vstup na své území Karlu Schwarzenbergovi, Marku Ženíškovi, Jaromíru Štětinovi a Štefanovi Fülemu. „Je to jednostranné vyhlášení ruskou stranou. Vnímáme to tak, že seznam nemá žádný mezinárodní právní rámec. Nechápeme, proč tam jména českých politiků jsou a budeme ruskou stranu žádat o vysvětlení,“ řekla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Na sankčním seznamu Ruska je celkem 89 evropských politiků a diplomatů. Nizozemský premiér Mark Rutte v pátek řekl, že se jedná o odvetu za evropské sankce, zavedené kvůli postupu Ruska na Ukrajině.

Podle předsedy vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) by na tento zákaz ruské strany měla reagovat EU jednotně. „Nemyslím si, že by Česká republika měla přijímat nějaké samostatné kroky. Určitě se poradíme v rámci Evropské unie, jestli na to budeme nějakým zvláštním způsobem reagovat,“ řekl Sobotka. Domnívá se, že nařízení je odpověď na to, že EU v nedávné době omezila přístup do jednotlivých zemí některým ruským politikům.

„Jde o jednostranný krok ruské strany, kterému nerozumíme a nevidíme pro něj opodstatnění. Tento krok odporuje dobré diplomatické praxi. Budeme požadovat od Ruské federace vysvětlení a zároveň budeme postup koordinovat s našimi unijními partnery,“ okomentoval seznam Sobotka.

Podle finské televize YLE je na ruském seznamu bývalý český ministr zahraničí a předseda TOP 09 Schwarzenberg, který je v současnosti předsedou zahraničního výboru sněmovny. Schwarzenberg kroky Ruska na Ukrajině dlouhodobě kritizuje. Schwarzenberg si zařazení na seznam cení. „Když jsem se podíval na ta ostatní jména, tak jsem zjistil, že jsem ve velmi slušném klubu. Považuji to za vyznamenání,“ řekl Schwarzenberg.

Spolu s ním je na seznamu místopředseda TOP 09 Ženíšek, který působí ve sněmovním výboru pro evropské záležitosti a je členem parlamentní delegace při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). „Pro mě je to důkaz, že svoji práci dělám dobře!“ reagoval v rozhovoru pro ČT Ženíšek.

Do Ruska nesmí cestovat ani bývalý eurokomisař pro rozšíření a politiku sousedství Füle. „V seznamu je spousta jmen lidí, kteří se upřímně snažili v posledních letech a měsících o otevřený dialog s Ruskem a nalezení řešení neuvěřitelně složité situace na východě Evropy,“ řekl Füle.

Na seznamu je také europoslanec a bývalý senátor za TOP 09 Štětina, který loni v únoru sledoval protesty Ukrajinců na náměstí Nezávislosti v ulicích Kyjeva. Štětina řekl, že je v Rusku persona non grata (nežádoucí osoba – pozn. ČTK) už od 90. let kvůli své tehdejší novinářské činnosti. Aktuální zveřejnění seznamu vnímá jako další krok začínající nové studené války. „Jsem velmi pyšný na to, že jsem se na tom seznamu ocitl, protože jsem ve společnosti velmi vzácných a statečných lidí a kolegů z europarlamentu,“ uvedl Štětina.

Evropská unie loni zavedla vůči Rusku hospodářské sankce a vytvořila sankční seznam osob, které mají do EU zakázaný vstup a zmrazený evropský majetek. Tyto kroky následovaly po loňské ruské anexi Krymu a konfliktu na východní Ukrajině mezi vládními silami a proruskými separatisty. Rusko následně již dříve uvalilo embargo na dovoz potravin z EU a nyní podle Rutteho ve čtvrtek zaslalo ambasádám seznam evropských politiků, kterým zakázalo vstup na ruské území.

„Listina není založena na mezinárodním právu, není transparentní a není možné ji nějakým způsobem napadnout,“ řekl k ruskému seznamu nizozemský premiér Rutte.

Z dalších jmen jsou na něm bývalý předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek, bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt, šéf britské tajné služby MI5 Andrew Parker, britský politik Malcolm Rifkind či bývalý šéf britských Liberálních demokratů Nick Clegg.

Mluvčí diplomacie EU podle AFP uvedla, že Rusko sice v posledních měsících neumožnilo vstup některým evropským politikům, žádný oficiální seznam však dosud nedodalo. Unie prý nicméně zaznamenala, že Rusko seznam předalo ambasádám. „Nemáme ale žádné informace o jeho právním základě nebo o kritériích, dodala.

http://mediasearch.newtonit.cz/news.php?uqid=B536CCF5-89CF-4A24-9412-0BBFFC7DB404&q=&qt=&qsmpl=jarom%EDr+%9At%ECtina&qsr=&qsc=&qa=