Rusko podalo přihlášku Tošovského na kandidáta ředitele MMF

Jiří CHUM, moderátor
——————–
Ostře sledovaný zápas o křeslo šéfa Mezinárodního měnového fondu se přehoupl do druhého kola. Do dneška měly členské země možnost podat přihlášky svých kandidátů.

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka
——————–
Takže teď už víme, že se o tuto funkci utkají Dominique Strauss-Kahn a Josef Tošovský. Bývalého českého premiéra nominovalo Rusko jako svého prvního kandidáta v historii.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, redaktor
——————–
Mezinárodní měnový fond ročně poskytne několik set miliard korun státům v hospodářské krizi. A právě proto teď všichni netrpělivě sledují, kdo usedne v jeho čele.

Pavel MERTLÍK, hlavní ekonom Raiffeisenbank, exministr financí
——————–
Řídí zasedání té výkonné rady, přichází s návrhy a tak dále, čili má poměrně velké výkonné pravomoci.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, redaktor
——————–
Dosud bývalo pravidlem, že se všechny členské země usnesly na společném kandidátovi. Jenže teď je všechno jinak. Ode dneška leží ve Washingtonu i druhá přihláška. Rusko navrhlo Čecha Josefa Tošovského. Proč? Zřejmě z mocenských důvodů.

Pavel MERTLÍK, hlavní ekonom Raiffeisenbank, exministr financí
——————–
Snaží se prostě v různých oblastech mezinárodní politiky získávat silnější pozici.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, redaktor
——————–
Jenže jsou i další teorie. A mnohdy jako vystřižené ze špionážního filmu. Tošovský působil za minulého režimu v londýnské pobočce Živnobanky. Jeho svazek najdeme v archivech komunistické rozvědky, která často spolupracovala i s dalšími tajnými službami.

Jan VIDÍM, předseda sněmovního výboru pro bezpečnost /ODS/
——————–
Vztah pana, pana Tošovského ke komunistické tajné policii, k StB je evidentní. Nějaké závazky vůči speciálním službám toho komunistického bloku tam musely existovat.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /SZ/
——————–
To bychom se museli podívat do archivu Lubjanky a tam se ještě hodně dlouho nepodíváme.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, redaktor
——————–
A možná i proto se od nejpopulárnějšího premiéra v dějinách republiky současná vláda distancuje. Stejně jako Evropská unie. A tak v boji o ředitelské křeslo mnoho šancí nemá. Kromě zástupců Ruska by jej totiž nikdo volit neměl.