republika – největší nevládní organizace v Evropě

PRAHA – Víkendový kongres ODS nepřinese podle aktérů včerejších Otázek Václava Moravce výrazné změny v dosavadním povolebním vyjednávání. Bez dohody s ČSSD nebo bez dohody s KSČM sebevědomější výsledek kongresu a sebesilnější mandát předsedy ODS nebudou přetaveny v nějakou vládu, která získá důvěru, uvedl předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.
Rovněž lídr Strany zelených Martin Bursík je přesvědčen, že se nic nezmění. Nelíbí se mu, že premiér a předseda občanských demokratů Mirek Topolánek sází na druhý pokus o sestavení vlády, podle Bursíka se bojí třetího pokusu, který by mohl být v režii ČSSD.
Topolánek se proti tomuto tvrzení ohradil. Uvedl, že v druhém pokusu se soustředí na to, aby Sněmovně představil kabinet, který si získá její důvěru. Druhá vláda bude podle něj politická, sestavená z lidí jednotlivých parlamentních stran, personálně i programově silnější než první kabinet, který odcházel ze Sněmovny s nepořízenou. Zelení, s jejichž účastí ve vládě občanští demokraté počítají, však podle svého předsedy s největší pravděpodobností do projektu čtyřkoalice nevstoupí. »Naše ambice jsou předčasné volby v příštím roce, se skřípěním zubů v první polovině roku 2008, a do dočasné vlády poslat odborníky,« zopakoval Bursík. Sám je prý přesvědčen, že na vyřešení povolební situace si ještě počkáme, protože se prý ještě může čekat na výsledky sjezdu KDU-ČSL, který proběhne začátkem prosince. »Byl bych rád, aby se nemuselo s vytvořením vlády čekat ještě na sjezd KSČM, který bude na jaře 2008,« řekl Kováčik. »Čím rychleji se současná situace vyřeší, tím lépe,« dodal francouzský politolog Jacques Rupnik, podle kterého je již nyní Česká republika vnímána jako největší nevládní organizace v Evropě.

Česká republika – největší nevládní…

Čunek předsedou lidovců?

Jediným kandidátem na post předsedy lidovců je tři týdny před sjezdem senátor a starosta Vsetína Jiří Čunek. Ten včera v telefonickém rozhovoru pro Otázky souhlasil s hlasy, které zazněly na kongresu občanských demokratů, že lidovci působí nevěrohodně. »Dávám jim za pravdu,« reagoval Čunek s tím, že lidovci se stali nevěrohodnými i sami pro sebe. Strana se podle něj zahleděla do sebe a nedívá se na to, co má dělat a jak vypadá u občanů. »To by se mělo změnit,« shrnul Čunek. Jeho receptem je, aby lidovci změnili svůj postoj při jednáních. »Když se nějak domluvíme s partnerem, tak toto slovo musíme držet do doby, než se nedohodneme jinak. Jednostranné výpovědi a porušování stanovisek nejsou správné,« dodal kandidát na předsedu.
Pro Stranu zelených by však zvolení Čunka do čela lidovců mohlo být problémem. Bursík včera potvrdil, že by jim to mohlo zkomplikovat situaci, protože zelení mají podle něj problém s tím, co Čunek udělal ve Vsetíně s Romy.
Pavel Kováčik je přesvědčen, že právě z důvodu lidskoprávního problému se Čunek nestane předsedou lidovců.

Senátní komise vzduch nevyčistí

Diskutující se v závěru pořadu zabývali také postavením KSČM na současné politické scéně. Nehledě na to, že komunistická strana končí ve volbách pravidelně s dvouciferným výsledkem, pravicové strany ji odmítají uznat jako rovnocenného partnera pro jednání. »My nejsme ti, kteří by se do vlády cpali, ale nejsme také ti, kteří by vzhledem k výsledkům voleb chtěli stát úplně stranou,« uvedl Kováčik.
Martin Bursík komunistům vyčetl, že nejsou státotvorní, protože nepodpořili změnu Ústavy, která by umožnila samorozpuštění Sněmovny. Pavel Kováčik oponoval, že KSČM pravidelně přináší státotvorné návrhy, jejichž přijetí však brzdí vypjatý antikomunismus, a to zejména v KDU-ČSL a u SZ.
Rupnik poukázal na současný trend, kdy jednotlivé strany postupují tak, že nemají proti sobě protihráče, ale nepřítele, kterého musí porazit a zlikvidovat.
Politolog Jiří Pehe se pozastavil nad zřízením senátní komise pro posouzení ústavnosti KSČM. »Ústavnost KSČM mohou posuzovat, ale domnívám se, že daleko s tím nedojdou,« řekl. Zákaz KSČM by podle něj byl vnímán jako politická akce. »Pokud bychom se dívali na posledních 17 let, těžko bychom hledali zločiny v její činnosti. Pokud jde o činnost strany, tak to není strana, kterou bychom mohli považovat za zločineckou organizaci,« tvrdí Pehe.
I když zřízení komise navrhl a do jejího čela byl zvolen Jaromír Štětina, který jako nezávislýkandidoval za Stranu zelených, Bursík je přesvědčen, že Senátu nepřísluší, aby tuto záležitost posuzoval. »Není to nic, co vyčistí vzduch,« dodal.
»Jsme stranou, která se velmi jasně oddělila od zločinů padesátých let, mnohokrát jsme se oddělili od věcí, které se neděly v souladu s lidskými právy, ale nemůžeme se oddělovat od toho dobrého, co tady bylo učiněno,« reagoval Kováčik. Nicméně připustil, že i k této stránce historie se opět vyjádří příští sjezd KSČM, který by tak reagoval na společenskou objednávku.